Gündem Haberleri

  İşine bak İtalya

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski kralları AİHM’ye başvurdu

  Apo'ya siyasi sığınma hakkı tanıyıp, hemen İtalyan vatandaşlığına geçirdikten sonra Strasbourg'daki İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmeye niyetlenen İtalya, kendi eski kralı tarafından aynı mahkemeye şikayet edildi.

  İtalya tahtının varisi olan sürgündeki kral Vittorio Emanuele, ‘‘İnsanlık namına bile ülkeme girmeme izin vermiyorlar. Bu bir skandaldır. İtalya Ortaçağ'da yaşıyor’’ diyerek Roma Hükümeti'ni İnsan Hakları Mahkemesi'ne verdi.

  İRAN'A BAK...

  Astığı astık, kestiği kestik Tahran rejimi de Türkiye'nin içişlerine bir kez daha burnunu soktu. İran'da varlığına göz yumulan iki muhalefet hareketinden biri olan liberal İslami eğilimli İran Özgürlük Hareketi, (İÖH) Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den, terörist Abdullah Öcalan'ın idam kararıyla, Refah Partisi liderlerinin hapis kararlarının iptal edilmesini istedi.

  İran'da Hazreti Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan 1 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Demirel'e gönderilen İÖH imzalı açık mektupta, ‘İÖH olarak sizden Abdullah Öcalan’ın idam kararını, Refah Partisi liderlerinin hapis kararlarını ve diğer (muhalif) mücadeleci grupların üyelerinin idam ve hapis kararlarını iptal etmenizi istiyoruz' denildi.

  AÇIK MEKTUP

  Bir örneği bugün Anadolu Ajansı Tahran Bürosu'na gönderilen açık mektupta, ‘İslam’ın yüce Peygamberi'nin doğum gününü kutlayarak ve büyük Türkiye halkına yaptığınız hizmetlerde başarılı olmanız dileğiyle, Türkiye hükümetinin Birleşmiş Milletler üyesi ve BM Ana Sözleşmesi'nin imzalayıcısı olarak uluslararası anlaşmaları uygulamak ve İnsan Hakları Bildirisi'nden belirlenen ilkelere uymakla yükümlü olduğunu hatırlatırız' denildi.

  AKIL VERDİLER

  Mektupta ayrıca, ‘Türk hükümetiyle halk güçleri arasındaki şu andaki sorunların yalnızca insan hakları ilkelerine uyarak ve ikili ya da çok yönlü siyasi görüşmelerle çözülebileceğinin bilincindesiniz. Geçmiş tecrübeler, bu tür durumlarda idam, hapis ve baskı uygulamasının bir sonuç vermediğini göstermiştir’ ifadesi kullanıldı.

  İÖH hareketi imzasıyla yayınlanan mektup, ‘Büyük komşumuz Türkiye ve dost halkının başarılarının günden güne artması dileğiyle’ tümcesiyle son buluyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı