Gündem Haberleri

  Işın demirkent vefat etti

  A.A.
  03.02.2006 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Dünya Şirketler Grubu'nun kurucusu merhum Nezih Demirkent'in eşi ve Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent'in annesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Işın Demirkent (68) vefat etti.

  Dünya Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Işın Demirkent'in cenazesi, 6 Şubat Pazartesi günü saat 09.30'da kütüphanesinin bulunduğu “Globus” Dünya Basınevi'nde, saat 11.00'de de İÜ Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilecek törenlerin ardından Sultanahmet Camii'nde kılınacak öğle namazından sonra Aşiyan
  Mezarlığı'nda defnedilecek.

  PROF. DR. IŞIN DEMİRKENT KİMDİR?

  Işın Demirkent, 1938'de İzmir'de doğdu. 1961-1965 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Kürsüsü'nde yükseköğrenimini tamamlayan Demirkent, 1967'de aynı kürsüde asistan, 1972'de doktor, 1981'de doçent ve 1988'de profesör olarak görev yaptı.

  1983-2001 yılları arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Tarih Kurumu asli üyeliği yapan Prof. Dr. Demirkent, 2001 yılından başlayarak Bizans/Doğu Roma İncelemeleri Türkiye Milli Komite Başkanlığı'nı yürüttü.
  Ayrıca, Haçlı Seferleri ve Latin Doğu Çalışmaları Cemiyeti (Society for the Study of the Crusades and the Latin East - SSCLE) adlı uluslararası kuruluşun üyesi olarak görev alan Prof. Dr. Demirkent, 1994 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

  Prof. Dr. Işın Demirkent, Haçlı Devletleri ve Bizans İmparatorluğu tarihi konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Bu konularda yayımlanmış pek çok eseri ve makalesi bulunan Prof. Dr. Işın Demirkent'in yayımlanmış yapıtları arasında “Urfa Haçlı Kontluğu Tarihi (1098-1146) 2 cilt”, “Mikhail Psellos'un Khronographia'sı”, ”Türkiye Selçuklu Hükümdarı Sultan I. Kılıç Arslan”, “Bizans Tarihi Yazıları (Makaleler-Bildiriler-İncelemeler)” bulunuyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı