Gündem Haberleri

  İşimize karışma

  ANKARA
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz” diyen ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone’ye tepki gösterdi.

  Arınç, “Biz gazetecilerin, kendi alanlarında ve kendi sahalarında yaptığı işlerden dolayı kesinlikle suçlanmamalarını, cezaevlerine girmemelerini ve haklarında dava açılmamasını arzu ediyoruz” derken, Çelik, “Elbette Büyükelçiler bizim içişlerimize karışamazlar, bizim iç politikamızı dizayn edemezler” dedi.

  Sınırında dursun

  Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, ABD Büyükelçisi’nin açıklamalarına şu yanıtı verdi: “Bu konuda kendilerine çizilmiş olan bir sınır vardır. Bu sınırda, ABD Büyükelçisi de olsa Rusya Büyükelçisi de olsa hangi büyükelçi olursa olsun orada durmak zorundadır. Odatv veya başka bir şey, sanal ortamda yayın yaptığı için herhalde kendisine böyle bir operasyon yapıldığını düşünmüyoruz. Halkın haber alma hakkını engellemek demokrasilerde söz konusu bile olamaz. Ancak ‘Basın mensubu, asker, polis, üniversite hocası, siyasetçi suç işlemez’ diye bir kavram söz konusu değildir. Sizin basın mensubu olmanız, size suç işleme imtiyazı vermez. Meslek erbabı askerler asker olduğu, sadece o mesleği icra ettiği için eğer birileri tarafından hedef haline getiriliyorsa önce bunun karşısında ben dururum.

  Arınç da bir soru üzerine, Büyükelçi’yle görüşmesinde, Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda atılan adımları övgüyle karşıladıklarını ifade ettiğini ancak bazı gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin son ifadelerinin basında çıkan haberlerden etkilenmesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

  Dava açılsın istemeyiz

  “Biz gazetecilerin, kendi alanlarında ve kendi sahalarında yaptığı işlerden dolayı kesinlikle suçlanmamalarını, cezaevlerine girmemelerini ve haklarında dava açılmamasını arzu ediyoruz” diyen Arınç, ancak gazetecilerin fikir ve düşünce özgürlüğü ile ifade özgürlüğünün dışında suç teşkil eden faaliyetleri varsa o konunun tamamen yargıyı ilgilendirdiğini belirtti. Arınç, “Belki bu ayrıntıyı görmesi için Sayın Büyükelçi’nin biraz daha görev yapması lazım” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı