GeriGündem İsim ve adresler kapatıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsim ve adresler kapatıldı

İsim ve adresler kapatıldı
refid:13302448 ilişkili resim dosyası

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, CHP’li Kılıçdaroğlu’nun “Hamili çek gibi” dediği, Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği arama kararının usul ve kanuna uygun olduğunu açıkladı.

Kuş, “Boş bırakıldığı belirtilen isim ve adresler, konunun hassasiyetine ve gizliliğine binaen üzeri kapatılarak Erzincan Merkez Komutanlığı’na faks çekilmiştir” dedi.

ERZURUM Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirerek “Hamili çek gibi arama kararı” dediği arama kararının usul ve kanuna uygun olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yapan Sinan Kuş, delil karartma durumunun önüne geçilmesi için kararın isim ve adreslerin üzeri kapatılarak bilgilendirme amacıyla Erzincan Merkez Komutanlığı’na faks çekildiğini söyledi. Kuş, kararın aslının yetkili savcılarca Erzincan’da ilgililere gösterilerek işlemlerin yapıldığını söyledi.

Kanuna uygun

Kuş, dün öğleden sonra basın toplantısı düzenleyerek Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250’nci maddesi uyarınca görevli Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘değişik iş kararı’nın hem içi boş, hem de içi dolu, ama isimlerin karartıldığı karar fotokopilerini dağıttı.
Kuş, basın toplantısında önceden hazırlanan yazılı açıklamasını dağıtmakla yetindi. Açıklamada, basında Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen bir mahkeme kararında, ilgili yasanın öngördüğü ‘aramanın nedeni, aranacak kişi, arama yapılacak yer ve diğer adresler’ gibi zorunlu bilgilerin yer almadığı hatırlatıldı. ‘Boş arama kararı’ verildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, belirtilen mahkemenin 18 Kasım günü 2009/785 değişik iş sayılı kararı ile ‘el koyma ve arama kararı’ verildiğini belirtildi. Hâkim tarafından verilen bu kararın usul ve kanuna uygun olduğunun görüldüğü, kararda aranılacak şüphelilerin isim ve adreslerinin açıkca yazıldığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Bu kararda boş bırakıldığı belirtilen isim ve adreslerin, konunun hassasiyetine ve gizliliğine binaen delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından isim ve adreslerin üzeri kapatılarak, cumhuriyet başsavcığımızca (CMK’nın 250’ncı maddesiyle yetkili ve görevli) 18.11.2009 günü saat 11.34’de kurumlararası çatışmaya sebebiyet vermemek için ve ilgili makamın nezaketen bilgilendirilmesine yönelik olarak Erzincan Merkez Komutanlığı’na faks çekilmiştir.

Gizlilik için

Görevli cumhuriyet savcıları da faksın çekilmesini müteakip Erzincan’a hareket etmişlerdir. Daha sonra anılan karar aslı, Erzurum Cumhuriyet savcıları tarafından gerek Erzincan Merkez Komutanlığı görevlilerine ve gerekse de arama mahallinde bulunan şüpheliler ile şüpheli temsilcilerine gösterilmiştir. Bilahare de mahkeme kararının icrası yine cumhuriyet savcı-larının katılımı ile merkez komu-tanlığı görevlileri ve Erzincan 3’üncü Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı ile birlikte yerine getirilmiştir. Basında yer alan isim ve adres bilgilerinin tümüyle kapatılarak Merkez Komutanlığı’na fakslanan karar ile gizlilik sebebiyle isim ve özel kısımlarını kalemle kapattığımız karar aslının örneği ektedir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle