Gündem Haberleri

  Işıkara'dan, Bolu Valisi Akpınar'a anlamlı sitem

  Koray YILMAZDEMİR/BOLU, (DHA)
  14.08.2009 - 21:26 | Son Güncelleme:

  MARMARA Depremi'nin 10'ncu yılında Erzincan'dan pedal çeviren bisikletçiler, Bolu'ya ulaştı. Kızılay Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın bir misafiri nedeniyle organizasyona katılmamasına sitemde bulunarak, “Misafiri mi önemli, yoksa 18 bin 847 kişi kaybettik, o canlar mı önemli" dedi.

  Kızılay, Kocaeli Üniversitesi ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün, Marmara Depremi'nin 10'ncu yılı nedeniyle düzenlediği ‘Kuzey Anadolu Fay Hattı Bisiklet Turu’ kapsamında 30 bisikletçi, ‘Deprem aklımızda hayat önümüzde’ sloganıyla 11 Ağustos'ta Erzincan'dan pedal çevirmeye başladılar.

  Bugün akşam saatlerinde Bolu'ya ulaşan bisikletçiler, kent merkezinde tur atarak, Hükümet Meydanı'nda etkinliğin tanıtımına katıldılar. Prof. Dr. Işıkara, Bolu Valisi Akpınar'ın etkinliğe katılmamasına sitemde bulundu.

  ‘YÖNETİCİLER DUYARSIZ OLURSA BU ÜLKEYE YAZIK’

  Işıkara, “Vali bey konusunda çok alındığımı söyleyebilirim. Erzincan Valisi katıldı, Samsun Valisi katıldı, Çorum Valisi katıldı. Bolu iki deprem yaşadı. Hem 17 Ağustos'u, hem de 12 Kasım'ı yaşadı. Bugün valinin buraya gelmemesine çok alındım. Bir misafiri varmış, misafiri mi önemli yoksa 18 bin 847 kişiyi kaybettik o canlar mı önemli. Onu takdirine bırakıyorum. Bu mesajı da İç İşleri Bakanı'na arz ediyorum. Çok alındım, çok kırıldım. 70 yaşında bir insanım. Erzincan'dan başladım bu tura, buraya kadar geldim. Daha da devam edeceğim. Neden Bolu'yu unutmadık, gelmemizin nedeni bu. Dolayısıyla üzgünüm. Eğer yöneticiler bu kadar duyarsız olursa, bu ülkeye yazık” dedi.

  Depremin ne zaman olacağını söylemenin mümkün olmadığını belirten Işıkara, “Yarın da olur, ama benim ısrarlı şekilde söylediğim öngörüm var. Yılda bir kere 6'nın üzerinde deprem olurken Türkiye'de, 8-9 yılda bir 7'nin üzerinde deprem olurken, 1 Mayıs 2003'ten beri 6'nın üzerinde deprem yok. Yarın Türkiye'de 6'nın üzerinde deprem olabilir. Biz, deprem ükesinde yaşıyoruz. Birlikte yaşamalıyız” diye konuştu.

  POTANSİYEL DEPREM RİSKİNE İŞARET ETTİ

  Işıkara, Marmara'da 2 tane potansiyel deprem tehlikesi olduğunu açıklayarak, şöyle konuştu:
  “Bunlardan bir tanesi Adalar'ın güneybatısı. Bir de Gemlik. Marmara için iki tane potansiyel var. Küçük küçük depremlerin kümelendiği yer var. Bu kümelendiği yerler büyük depremin yeri olabilir. Bu İzmit Körfezi’nde vardı. Müdürlüğüm zamanında takip etmiştim. Kümelenen yerler büyük depremin yeri olabiliyor. Aynı kümelenme Gemlik Körfezi'nde var. Bir de Gemlik Körfezi’ni önemli kılan Kuzey Anadolu fay durumunun güney kolu. Yani Geyve, İznik ve Gemlik'ten giren kol. Burada 250 yıldır deprem olmuyor. Dolayısıyla bu da başka bir açıdan Gemliği önemli kılıyor.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı