GeriGündem Işıkara: Her an büyük bir deprem olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Işıkara: Her an büyük bir deprem olabilir

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, geçen yıl Türkiye ve yakın çevresinde 9 binden fazla deprem yaşandığını belirterek, “Türkiye'nin her yerinde her an büyük bir deprem olabilir. Umarım bu hazırlıkları tamamlamak için yeterli süremiz olur” dedi.

Prof. Dr. Işıkara, Başkentteki Reşatbey İlköğretim Okulunun bahçesinde sıraya giren öğrencilere deprem anında yapılması gerekenler konusunda bilgi verdi.
Türk Kızılayı'nın “Harçlığım Okula Harç Olsun” kampanyasını anlatan Işıkara, bu çalışma kapsamında Türkiye genelindeki tüm okullara kumbara dağıtılacağını, toplanan parayla okul yaptırılacağını söyledi.

Depremden korunmanın yolunun güvenli yapılar olduğunu belirten Işıkara, öğrencilere arabada, evde veya okulda depreme yakalandıkları takdirde yapmaları gerekenleri anlattı. Işıkara, okul yöneticileriyle birlikte düzenlenen tatbikatla öğrencilerin olası bir depremde sınıflarını nasıl boşaltacaklarını anlattı.

Tatbikatın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Işıkara, Ankara'nın 3. derece deprem bölgesi olduğunu ancak son yıllarda yaşanan büyük depremlerden etkilendiğini kaydetti.

“Güvenli yapı uygulamaları çok önemli” diyen Işıkara, “Depremden korunmanın yolu, güvenli yapılardır. Deprem öldürmez, güvesiz binalar öldürür” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'un depreme dayanıklılık konusunda iyileştirilmesi gerektiğini belirten Işıkara, şöyle konuştu:
“İstanbul'a girişi engellememiz gerekir. 12 milyon nüfusu var. Her birimizin bir akrabası oraya taşınsa nüfusu 25 milyona ulaşır, şehrin altyapısı bunu kaldırmaz. 1. Ordu, bu konuda hazırlıklı. İstanbul'u depreme 1. Ordu ile İstanbul Valiliği hazırlayabilir. Özellikle hastaneler bildiğim kadarıyla depreme hazır değil. Halbuki depremde Kocaeli Tıp Fakültesi, Gebze ve Düzce hastaneleri çöktü, bu nedenle can kayıpları arttı.
Geçen yıl Türkiye ve yakın çevresinde 9 binden fazla deprem oldu. Türkiye'nin her yerinde her an büyük bir deprem olabilir. Umarım bu hazırlıkları tamamlamak için yeterli süremiz olur.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle