Gündem Haberleri

  Işıkara: 6 büyüklüğünde depreme hazırlıklı olunmalı

  Hürriyet Haber
  17.09.2005 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü ve Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini herkesin kabullenmesi ve her an 6 büyüklüğünde veya bunun üzerinde bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

  Işıkara, Mersin'in Şevket Sümer Mahallesi'nde 2001 yılında kendi adına yapılan Ahmet Mete Işıkara İlköğretim Okulu'nu ziyareti sırasında gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılda bir kez 6 büyüklüğünde veya daha büyük deprem olasılığının yüzde 63 olduğuna dikkati çekti.

  Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ve bu gerçeği herkesin kabullenmesi gerektiğini vurgulayan Işıkara, “Türkiye'de en son 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl'de 6.4 büyüklüğünde deprem oldu. 2 yıldır bu şiddette bir depremin yaşanmaması beni rahatsız ediyor. Bu sessizliği çok olağan karşılamıyorum” diye konuştu.

  “TÜRKİYE'DE DEPREM BİLİNCİ OLUŞUYOR”

  Işıkara, Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremden sonra vatandaşlarda deprem bilincinin oluşmaya başladığını vurgulayarak, “İstanbul'da 2001 yılında 2 bin kişiye yaptığımız kamuoyu yoklamasında deprem bilinci sıfır iken deprem sonrasında halkın yüzde 29'unun depreme karşı bilinçlendiğini belirledik” dedi.

  Zorunlu Deprem Sigortası'nın hayata geçirilmesiyle Türkiye'nin deprem konusunda daha da bilinçlendiğini ifade eden Işıkara, 2001 yılında Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranların oranı yüzde 28 iken şimdi yüzde 40'lara ulaştığını, ancak bunun da yetmeyeceğini, bu oranın yüzde 100'lere çıkması gerektiğini söyledi.

  Işıkara, Deprem Şurası'nda görüşülen Yapı Denetim Yasası'nın en kısa zamanda hayata geçirilmesi, Türkiye'deki deprem bölgesi haritalarının da acilen değiştirilerek inşaat sektörüne bildirilmesi gerektiğini belirtti.

  Kızılay Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan anlaşma gereği depremin ve “Deprem Dede” çizgi resimlerinin müfredata girdiğini ifade eden Işıkara, “Bakanlık ve Kızılay işbirliğiyle tüm illerde eğitim kampanyası başlatılacak. Belirlenen bazı pilot okullarda eğitim verilmeye başladı. Yeni nesil bizim gibi olmayacak, ne yapmasını bilen bir nesil olacak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı