Gündem Haberleri

  IŞİD’in toplanma merkezine baskın

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  28.07.2015 - 09:52 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE genelinde terör örgütlerine yönelik sürdürülen operasyonlar kapsamında IŞİD’in Türkiye’deki kalbi olarak sürekli gündeme gelen Hacıbayram Mahallesi’ne baskın yapıldı.

  Mahallenin ablukaya alındığı ve havadan da destek sağlanan operasyonda terör polisi, 40 farklı adrese baskın yaptı. Operasyonda çoğu Suriyeli 11’i yabancı uyruklu 15 kişi gözaltına alındı. Yabancı uyruklu şüphelilerin, Ankara-Suriye hattında militanların taşınmasına aracılık ettiği, örgüte eleman kazandırdıkları, Türkiye’ye gelen IŞİD militanlarına yardım ve yataklık ettikleri iddia edildi. Resmi kayıtlara göre 37 kişinin Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldığı belirlenen Hacıbayram Mahallesi, IŞİD’in toplama merkezi olarak gündeme gelmişti.

  HAVA DESTEKLİ ŞAFAK OPERASYONU
  IŞİD’e Türkiye’den katılımların merkezi konumundaki bölge olarak sürekli gündeme gelen Hacıbayram Mahallesi’ne Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube(TEM) ekipleri operasyon düzenledi. TEM polisinin şafak vakti, daha önce belirlenen IŞİD ile bağlantılı oldukları değerlendirilen 40 adrese yaptığı baskın öncesi, mahalle ablukaya alındı. Takviye kuvvetler, mahallenin giriş-çıkışlarını kapatırken, olası çatışma ihtimaline karşı da Özel Harekat Polisi, zırhlı araçlarla mahallede konuşlandırıldı. Polis helikopterinin de havadan destek verdiği operasyonda, 500 polis görev aldı.

  HÜCRE EVLERE BASKIN
  IŞİD militanlarının Türkiye’den Suriye’ye geçişlerde kullandığı ve yurt içindeki aktif elemanlarının da kaldığı değerlendirilen hücre evlerin de bulunduğu adreslere yapılan baskınlarda çoğu Suriyeli 11’i yabancı uyruklu, 15 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, örgüte yardım, yataklık, eleman kazandırmanın yanı sıra sosyal medya sorumluluğu ile propagandalarını da yürüttükleri belirlendi. Sosyal medyayı aktif kullanan şüphelilerin IŞİD propagandasının yanı sıra, “Kafir ülke Türkiye, Hilafetin egemenliğini kabul edene kadar mücadelemiz sürecek” gibi tehdit mesajları da yayınladıkları ileri sürüldü.

  AV TÜFEĞİ, TABANCA VE DOKÜMAN ELE GEÇİRİLDİ
  Gözaltına alınan şüphelilerin, IŞİD’in merkezi konumundaki Rakka’da bulunan örgütün üst düzey yöneticileriyle sürekli bağlantılı oldukları ve talimat aldıkları da iddia edildi. Operasyon yapılan adreslerde yapılan aramalarda ise bir adet ruhsatsız pompalı tüfek, bir adet kuru sıkma da bozma tabanca ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. İncelenmek üzere şüphelilere ait bilgisayar imajları da alındı. İletişimlerinin belirlenmesi için şüphelilerin telefonlarına da el konularak incelemeye alındı.

  HACIBAYRAM’DAN 37 KİŞİ KATILMIŞ
  Resmi rakamlara göre Hacıbayram Mahallesi’nden 37 kişi Suriye’ye geçerek IŞİD saflarına katıldı. Bu kişilerden 5’i çeşitli tarihlerde çıkan çatışmalarda yaralanarak Türkiye’ye geldi; 2 kişi de hayatını kaybetti. Hacıbayram Mahallesi’nde birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve kırtasiye IŞİD’e eleman gönderdikleri iddialarıyla istihbaratın takibindeydi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı