GeriGündem IŞİD ‘anlaşma’lı vuruldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD ‘anlaşma’lı vuruldu

IŞİD ‘anlaşma’lı vuruldu

Türkiye, Suriye’de ABD ile Rusya’nın uzlaştığı ateşkes anlaşmasına uygun olarak terör örgütü IŞİD’i, Hatay Yayladağı’nda konuşlandırılan Fırtına obüsleriyle vurdu.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Halep’in kuzeyindeki 10 kadar IŞİD mevzisine önceki gün saat 14.00 ile 15.00 arası topçu ateşi yapıldı. Yetkililer, IŞİD mevzilerinin koalisyon güçleriyle yürütülen çalışmalar kapsamında vurulduğunu söylediler.

Bir yetkili, “Fırtına obüslerinin vuruşu, IŞİD tarafından taciz ateşi yapıldığı için olmadı. Koalisyon güçleriyle varılan uzlaşmaya uygun olarak IŞİD’le mücadele kapsamında Fırtına obüsleri ateşlendi. Halep’in kuzeyinde IŞİD’e ait 10 kadar hedefe 50’den fazla atış yapıldı” dedi.

Türkiye’nin taciz ateşi olmamasına rağmen topçu atışı yapması, Ankara’nın ABD ile Rusya’nın terör örgütleri IŞİD ve El Nusra’yı ateşkesin dışında tutmasına uyduğu mesajı olarak değerlendirildi. Türkiye, Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım 2015 tarihine kadar koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik havadan operasyonlarına savaş uçaklarıyla destek veriyordu. Ancak Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya’dan gelen tehditler nedeniyle Türk uçakları Suriye hava sahasına girmiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle