Gündem Haberleri

  İşe kendi evinden başladı

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü çalışmalarına kendisine ayrılmış olan Eminönü'ndeki Kirazhan'la başladı. Binası iddialı bir restorasyonla onarılan müdürlükte çok sayıda arkeolog, mimar, mühendis, restoratör, şehir plancısı görev yapıyor.

  Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi'nin 1998'de kurulan yeni müdürlüklerinden biri. Dönemin belediye başkanı Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle kurulan ve Ali Müfit Gürtuna'nın görevi devralmasından sonra faaliyete geçen müdürlük, İstanbul'daki tarihi eserlerin envanterini çıkaracak. Sonra acil olarak restore edilmesi gereken eserleri saptayacak.

  Tarihi Çevreyi Koruma Müdürü Ahmet Arslanoğlu, İstanbul'daki tarihi yapıların tek tek onarılmasına taraftar olmadığını söylüyor: ‘‘Tarihi eserin çevresi ile birlikte düşünülmesi gerekir. Bu nedenle kentsel rehabilitasyon projelerine ağırlık vereceğiz. Eyüp, Fener, Balat, Süleymaniye, Perşembe Pazarı, Kumkapı, Cankurtaran ve Zeyrek gibi semtlerde tüm bir bölgeyi kapsayan rehabilitasyon projeleri yapmak gerekiyor.’’

  Ahmet Arslanoğlu, 1998'de kurulan Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü'nün amaçlarını şöyle açıkladı: ‘‘Yasalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verilmiş olan yetkiler dahilinde taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu alanlarla, SİT alanlarında, tarihsel çevrelerde veya münferit kültür ve tabiat varlıkları için korunma plan, proje, uygulama ve programları yapmak, yaptırmak, yürütmek, tarihi eserleri değerlendirmek ve geliştirmek.’’

  Egzoz gazına dikkat!

  Müdürlük, 1998-1999 döneminde, Eminönü Meydanı Düzenleme Projesi, Tarihi Yarımada Siluet ve Peyzaj Çalışması ile Yerebatan Sarnıcı Rölöve projelerini gerçekleştirdi.

  Arslanoğlu, tarihi yarımadanın kademe kademe araç trafiğinden arındırılması gerektiğini söyledi. Araç trafiğinin yarattığı eksoz kirliliğinin tarihi eserlere büyük zarar verdiğini belirten Arslanoğlu, ‘‘Yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış külliyelerdeki küfeki taşları, son 20-30 yılda egzoz gazının etkisiyle parça parça dökülmeye başladı’’ dedi.

  Bizans ve Osmanlı uzmanları

  Müdürlükte çalışan ve her biri kendi alanının uzmanı olan teknik ekibin tamamı birer İstanbul aşığı. Kentteki neredeyse tüm tarihi eserler hakkında bilgi sahibi olan bu uzmanlara, rastgele birkaç eser hakkında soru yönelttiğinizde size, sözkonusu eserin ne zaman, kim tarafından yapıldığını, hangi tarihte restorasyon gördüğünü söyleyebiliyorlar. Aralarında sadece Bizans ya da Osmanlı eserleri üzerinde çalışanlar olduğu gibi, her iki imparatorluk döneminin tarihi mirasıyla ilgilenenler de bulunuyor. İstanbul'daki tarihi eserler, şimdi arı kovanı gibi çalışan bu kuruluşun uzmanlarına emanet.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı