GeriGündem İşe gelirken türban takılması laikliğe aykırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşe gelirken türban takılması laikliğe aykırı

DANIŞTAY, kamu görevlilerinin işe geliş gidişlerinde türban takmalarını da laiklik ilkesine aykırı görerek veto etti.

Bu karara yol açan süreç şöyle gelişti: Ankara Gölbaşı Bayrak Anaokulu Müdürlüğü’ne atanan ve başı kapalı kimlik gösterip okula girmek isteyen bir öğretmen, 2001’de görevden alınarak Mamak Kıbrıs Köyü İlköğretim Okulu’na Çocuk Gelişimi öğretmeni olarak atandı. Öğretmen, Ankara 6. İdare Mahkemesi’nde atama işleminin iptali talebiyle dava açtı. İdare mahkemesi davacı öğretmeni haklı buldu ve atama işlemini 2002’de iptal etti. Bu karar, Ankara Valiliği’nce Danıştay 2. Dairesi’nde temyiz edildi. Daire, kararı bozdu. Kararda, davacı öğretmenin, her ne kadar okul içinde başı açık hizmet verdiği ifade edilse de zaman zaman türbanlı olduğu yönünde beyanların da bulunduğu ve bu eylemleri nedeniyle daha önce aldığı iki ayrı disiplin cezası olduğu vurgulandı. Daire’nin bu tip davalar için ’örnek’ niteliği taşıyan kararında özetle şöyle denildi:

Anayasa’nın başlangıcında, laiklik ilkesi gereği kutsal din duygularının devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmayacağı belirtilmiştir. Eğitimin, yalnız bilimsel sistemler doğrultusunda yapılması, dogmalardan ve bilime ters düşen etkilerden uzak tutulmasıyla sağlanır. Öğretmenler, görevlerini Türk milli eğitiminin amaçlarına ve yasal düzenlemelerle belirtilen temel ilkelerine uygun yapmakla yükümlüdür.

Eğitim ve öğretim hizmetinin verilmesi sırasında, öğreticilerin bilgi ve görgüyle davranışları kadar görünümlerinin de öğrenen kişiler üzerinde bir etki yaratacağı şüphesizdir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle