Gündem Haberleri

  İşçilerin yasa eylemi

  Eray ARPAŞİN/İZMİR, (DHA)
  08.07.2009 - 16:17 | Son Güncelleme:

  İZMİR İşçi Hakları Derneği üyeleri, işçileri köleleştireceğini öne sürdükleri 5920 sayılı yasanın Cumhurbaşkanınca iade edilmesi ve asgari ücrete yapılan zammı protesto için basın açıklaması yaptı.

  İzmir SGK Bölge Müdürlüğü toplanan İşçi Hakları Derneği üyesi bir grup, 5920 sayılı yasaya olan tepkilerini dile getirdi. İşçi Hakları Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı A. Cavit Uğur şunları söyledi:

  “AKP hükümeti sözüm ona işsizliğe çare diye, gece yarısı çıkardığı 5920 sayılı yasa ile işçileri kriz karşısında bütünüyle köleleştiren yasayı hayata geçirmektedir. Özel İstihdam Büroları'nın kurulmasıyla uygulanacak yasa ile işçiler ezilecek ve tüm hakları elinden alınacak. Kuralsız ve esnek çalışma böylece yasal hale getirilmiş olacak. Geçici iş sözleşmesi olmasından dolayı ihbar ve kıdem tazminatlarını almak imkansız olacak. İşçiler sendikalı olma hakkını kaybedecek.”

  Taleplerin yer aldığı pankartların açıldığı eylemde ‘Köle değil işçiyiz’, ‘Krizin bedelini patronlar ödesin’ sloganları atıldı. Çıkan yasa ile işçilerin çok zor durumda kalacağını belirten A. Cavit Uğur, yasanın Cumhurbaşkanlığınca aynen iade edilmesi gerektiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı