Gündem Haberleri

  İşçilerden hükümete zam tepkisi

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  02.07.2009 - 21:16 | Son Güncelleme:

  YATAĞAN Termik Santralı ve Türkiye Kömür İşletmeleri'nde çalışan bir grup işçi, toplu iş sözleşmelerinin imzalanmaması nedeniyle AKP Muğla İl Binası önünde basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getirdi.

  ‘Hükümet istifa’ diye slogan atan grup, ıslıklı protestoda bulundu. Müzakere sürecinin bitiğini, eylem sürecinin başladığını belirten işçiler Salı günü bir saatlik iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

  Yatağan'dan 40 otobüsle Muğla'ya gelen Türk-İş'e bağlı Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları'na üye bin 500 işçi, Eski Garaj Mevkisi'nde toplandı. Polis nezaretinde, İsmet İnönü Caddesi'ndeki AKP Muğla İl Binası'na yürüyen grup, ‘Emeğe uzanan eller kırılsın’, ‘İş ekmek yoksa barış da yok’, ‘Zafer emekçinin olacak’, ‘İşçi memur el ele genel greve’ ve ‘Hükümet İstifa’ sloganları atıp, ıslıklı protestoda bulundu. AKP İl Binası önünde, grup adına bir açıklama yapan Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik,“Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile yapılan görüşmede, birinci ve ikinci altı aylar için yüzde 3; üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 2,5 zam teklifinde bulunuldu. Düşük ücretlerin ise sadece 25 TL artırılabileceğini ifade edildi. Aradan geçen zamana rağmen, bugün gelinen nokta farklı değil. Yönetim kurulumuzun dün Başbakan ile yaptığı görüşmede, Başbakan birinci altı ay için yüzde 3'ün üzerine çıkılamayacağını söyledi. Başbakan, ikinci altı aydaki yüzde üç rakamını ise yüzde 4'e çıkardı. Bu teklifi kabul edemeyiz” dedi.

  Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, AKP Hükümeti'yle zam görüşmelerinin bir an önce olumlu sonuçlanmasıı gerektiğini söyledi. Girgin, hükümetin işçi sorunlarını dikkate almadığını belirterek, “İşçi sürekli kandırılmaya çalışılıyor ve yıldırılmak isteniyor. Toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. Bizim için artık müzakere süreci bitti, eylem süreci başladı. Önümüzdeki Salı günü uyarı niteliğinde bir saatlik iş bırakma eylemi yapacağız. Uyarımız dikkate alınmazsa, büyük grev yaparak meydarnlara çıkacağız. AKP hükümeti emek, işçi düşmanıdır” dedi.

  Erçelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün itibariyle 89 bin 915 işçimiz için grev kararı alındı, 3 bin 851 işçimizin toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'na intikal etti, 96 bin 312 işçimizin sözleşmesi arabulucu aşamasına gelindi. Krize karşı duyarsız olduğumuz düşünülemez. 2001'de, bu ülkeyi daha çok, daha verimli çalışarak krizden çıkaran bizleriz. 2001 krizinden bu tarafa da gelişen ekonomiden pay alamayan, ücretleri enflasyona yenik düşen, artırılan vergi ve sigorta primleri ile ücretleri kuşa çevrilen de bizleriz” diye konuştu.

  Grup açıtklamanın ardından sessizce dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı