Gündem Haberleri

  İşçi ve memur Ankara yolunda

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 10:40 | Son Güncelleme:

  İşçi ve memurlar, "İşsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa" karşı çıkmak ve hükümeti uyarmak için Ankara'ya yürüyor.

  DİSK ile KESK'in birlikte düzenlediği ''İşsizliğe, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Karşı Küresel Eşitlik, Adalet ve Barış İçin Ankara Yürüyüşü'' Edirne'den başladı.

  DİSK, KESK ve Emek Platformu üyesi sendikaların başkanları ve temsilcileri, sabah saatlerinde Selimiye Parkı yanındaki meydanda toplandı. Polislerin panzerler ve çevik kuvvet ekipleriyle yoğun güvenlik önlemi aldığı yürüyüşten önce, DİSK ve KESK genel başkanları,Ankara'ya gidecek olan CHP'nin propaganda otobüsü üzerinde basın açıklaması yaptılar.

  KESK: 5 KOLDAN YÜRÜYECEĞİZ
  KESK Genel Başkanı Sami Erdem, ''Yarından itibaren tüm Türkiye'de 5 koldan binlerce emekçiyle birlikte yürüyerek 9 Kasım'da Ankara'da olacağız'' dedi.
  Edirne'den başlatılan ''İşsizliğe, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Karşı Ankara Yürüyüşü'ne katılan eylemcileri, Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'ne gelişinde, Belediye Başkanı Haluk Tezsezer ile DİSK ve KESK temsilcileri karanfillerle karşıladı.
  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Erdem ve beraberindeki göstericiler, daha sonra Babaeski Belediyesi'ne kadar slogan atarak yürüdüler. Adalet ve barış isteklerini sloganlarla dile getiren eylemciler, otobüse binerek kentten ayrıldılar.
  Göstericilere, sendika temsilcilerinin yanı sıra CHP ve ÖDP ilçe örgütlerinden de destek geldi.
  KESK Genel Başkanı Sami Evren, yarından itibaren tüm Türkiye'de binlerce emekçi ile yürüyerek 9 Kasım'da Ankara'da olacaklarını söyledi.
  LÜLEBURGAZ
  Daha sonra Lüleburgaz'a gelen göstericiler, ilçe girişinde bulunan Taşköprü mevkiinde, sendikacılar tarafından karşılandı.
  Sloganlar eşliğinde İstanbul Caddesi'nde bulunan otoparka gelen gruba hitaben konuşan DİSK Genel Başkanı Çelebi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde kazanılan hakların geri alınmak istendiğini söyledi. Ankara'ya seslerine duyurmak için yola çıktıklarını belirten Çelebi, işten atılmaya, küreselleşmeye, yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı oldukları için yürüdüklerini söyledi.
  Yürüyüş, İstanbul Caddesi bitiminde olaysız sona erdi. Gösterciler daha sonra otobüslere binerek Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'ne hareket ettiler.

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, konuşmasında, işsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı küresel eşitlik, adalet ve barış için Ankara'ya yürüdüklerini ifade eden Çelebi, şunları kaydetti:

  ''25 ili kapsayan Ankara yürüyüşünü, bugün en uç nokta olan Edirne'den başlatıyoruz. Bu yürüyüş, sadece KESK ve DİSK'in yürüyüşü değil, tüm Emek Platformu temsilcileri bize destek vermek üzere buradalar. Ankara'ya sesimizi duyurmak için gidiyoruz. Esnaf, çiftçi, memur ve işçi olmak üzere herkes zor durumda. Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en bunalımlı ve krizli dönemini yaşıyor. Bir yılda 1,5 milyon işçi işten atıldı. 2002 yılı bütçesinde kazanılmış haklar yok edilmeye çalışılıyor.''

  'YETER' DEME ZAMANI

  KESK Genel Başkanı Sami Evren de ülkede yoksulluğun ve talanın üstü örtülerek yönetilemeyeceğini belirterek, adeletsizliğe, talana (yeter) deme zamanı geldiğini söyledi. Bugüne kadar IMF programları ile Türkiye'nin yönetildiği iddia ederek, işsizliğin önlenmesi, borç ödemeye dayalı IMF politikalarının yerine üretim ve istihdam odaklı planlı büyüme plotikalarının gelmesi gerektiğini söyledi.

  Yolsuzlukların açığa çıkarılması, siyasi sorumluların dahil yolsuzluğa bulaşan herkesten hesap sorulması gerektiğini belirten Evren, ''Savaşa da son verilmeli. Türkiye, tehlikeli bir maceraya sürüklenmemelidir. Bu amaçla Türkiye'nin 5 bölgesinden DİSK ve KESK olarak Ankara'ya yürüyoruz'' dedi. Evren, bu yürüyüşle, yolsuzluklara duyulan tepkiyi, barış taleplerini, yoksulluğun ve işsizliğin toplumdayarattığı tahribatı haykırmak istediklerini kaydetti.

  Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu da hükümeti demokrasiye çağırdıklarını belirterek, hırsızlığa, hortumlamaya ve savaşa (hayır) demek için Ankara'ya yürüdüklerini söyledi.

  EYLEMİN TRAFİK AKIŞINI ENGELLEMESİ ÖNLENDİ

  Basın açıklamasının ardından, yürüyüşe katılan sendika temsilcileri, Edirne Belediyesi önünden Talatpaşa Caddesi'ne geldiler.Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, sendika görevlilerini uyararak, yürüyüşnedeniyle caddeyi trafiğe kapattırmayacağını söyledi. Eylemcilerle yaşanan kısa tartışmanın ardından, caddenin bir şeridi trafiğe açılarak, çevik kuvvet ekiplerinin oluşturduğu güvenlik zinciri içinde yürüyüş gerçekleştirildi.

  Yürüyüş sırasında pankartlar ve sloganlarla hükümeti protesto edengöstericiler, halka da bildiri dağıttılar. Göstericiler yaklaşık 4 kilometre yolu yürüyerek, eylemin bitiş noktası olan Olin Kavşağı'na geldiler.

  Daha sonra KESK Genel Başkanı Evren ve DİSK Genel Başkanı Çelebi, KESK'e üye 10 memur ve DİSK'e üye işten atılmış 20 işçi, Ankara'ya gidecek otobüse binerek Edirne'den hareket etti. Eylemciler, yol üstünde bulunan Kırklareli'nin Babaeski ve Lüleburgaz, Tekirdağ'ın da Çorlu İlçesi'ne de giderek kent merkezlerinde yürüyüş yapacaklar.

  SIRADA GENEL GREV VAR

  Emek Platformu, 2002 bütçesi başta olmak üzere ülkedeki çalışanlar ve emekliler aleyhine yapılan düzenlemeler hakkında Kasım ayı boyunca ülke çapında bölgesel toplantı ve etkinlikler düzenleme kararı almıştı. Eylemlerin konusunu işten çıkarmalar, işsizlik, yoksulluk ve kazanılmış hakların geri alınması gibi başlıklar oluşturuyor. DİSK ve KESK'in ortaklaşa düzenlediği Ankara yürüyüşü dışındaki diğer eylemler şunlar:

   Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından, 'Küresel Eylem Günü' olarak ilan edilen 9 Kasım Cuma günü konfederasyon üyesi Hak-İş, Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından gerçekleştirilecek uyarı mitingi, Emek Platformu tarafından desteklenecek.

   2002 bütçesi başta olmak üzere ülkemizdeki çalışanlar ve emekliler aleyhine yapılan düzenlemeler hakkında Kasım ayı boyunca ülke çapında bölgesel toplantı ve etkinlikler gerçekleştirilecek.

   Eğer uyarı eylemleri dikkate alınmazsa en kısa süre içerisinde tarihi Başkanlar Kurulu tarafından belirlenecek ve Ankara'da gerçekleştirilecek büyük bir kitlesel miting yapılacak.

   Emek platformu, "Taleplerin kabul edilmemesi ve kazanılmış hakların geri alınmaya devam edilmesi durumunda" genel grev çağrısı yapacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı