Gündem Haberleri

  İşçi Partisi'nden 27 Mayıs çelengi

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  27.05.2010 - 13:17 | Son Güncelleme:

  İŞÇİ Partisi İzmir İl Örgütü, 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 50'nci yılını Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak kutladı.

  Anıt önündeki törene 27 Mayıs kadrolarında yer alan, zamanın Zırhlı Tugay Komutanı, İşçi Partisi Genel Başkan Danışmanı Emekli Kurmay Albay Cemalettin Korkut, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Avukat Tugay Şen ve bir grup partili katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından konuşan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Tugay Şen, 27 Mayıs'ın bir darbe olmadığını, cumhuriyeti korumak için millet ve ordunun el ele yürüttüğü bir devrim olduğunu, 27 Mayıs ile Atatürk Cumhuriyeti'nin meşru müdafaa hakkını kullandığını söyledi. Şen, “İşçi, köylü, yaşlı, genç, aydın tüm millet birleşerek karşı devrime dur demiştir. Günümüzde 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül ile bir tutulmaktadır. Bu ise bilinçli yürütülen bir kampanyadır. Gerçekte ise 12 Mart ve 12 Eylül, 27 Mayıs Devrimi'nin anayasasının yarattığı gelişmeyi yok etmek için yapılmıştır” dedi.

  Tugay Şen, Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin uygulamalarının 27 Mayıs'ın meşruluğunu bir kez daha ortaya çıkarttığını dile getirdi. Şen, “Hükümetin tek başına geçirdiği anayasa değişikliklerinin asıl amacı 27 Mayıs'ın yerleştirdiği güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırıp, yürütmenin emrinde yargı yaratmaktır. Tayyip Erdoğanlar bu yolla Yüce Divan'da yargılanmaktan kaçmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu çırpınışları nafiledir. Yaptıkları saldırılar cumhuriyet hukukunun kayasına çarpacaktır, eninde sonunda yargılanacaklardır. AKP Hükümeti'nin sonu gelmiştir, Türkiye yeniden Kemalist Devrim rotasına girecek ve bu karanlık süreçten milli bir hükümet kurarak çıkacaktır” diye konuştu.

  İşçi Partisi Genel Başkan Danışmanı Emekli Kurmay Albay Cemalettin Korkut ise 27 Mayıs'ın aslında ‘27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı’ olarak kutlandığını, ancak 12 Eylül Darbesi'nin ardından bu bayramın kaldırıldığını hatırlattı. Korkut, “Türkiye'yi sömürgeleştirmek isteyenler asla bu amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi. Konuşmaların ardından grup Atatürk Anıtı önünde 50'nci yıl hatıra fotoğrafı çektirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı