Gündem Haberleri

  İşaret dili modası

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son dönemlerde çekilen kliplerde işaret dili kullanmak çok moda. Sağır ve dilsizlerin iletişim aracı olan ‘‘İşaret dili’’nin kullanıldığı ilk klibi, Candan Erçetin ‘‘Onlar Yanlış Biliyor’’ adlı şarkısı için çekti. Onu genç popçu Onur Mete'nin ‘‘Bitmesin’’ ve Orhan Gencebay'ın ‘‘Batsın Bu Dünya’’ adlı şarkılarına çekilen klipler izledi.

  Candan Erçetin, işaret dili kullanmasının nedenini, ‘‘Şarkı sözleri bir sırrı başkalarıyla paylaşmaktan çok, kişinin kendi iç hesaplaşmasını anlatıyor. Böyle olunca da söylenenleri bir iç ses, kafa sesi gibi kullanıp şarkıyı işaretlerle anlatmak istedim’’ dedi. Erçetin, bunun için Fatih İşitme Engelliler Okulu'ndan da yardım aldı.

  Genç seslerden Onur Mete de ‘‘Bitmesin’’ adlı şarkısına çektiği klibinde işaret diline yer verdi. Mete, klibin ilk versiyonunda zamansızlıktan ötürü sağır ve dilsizlerin işaret dilini kullanamadı. Ancak klibin ikinci versiyonunda, görüntünün sağ alt köşesine işaret dilini kullanan bir kadın montajlanarak, sağır ve dilsizlerin de şarkıyı anlaması sağlandı.

  Orhan Gencebay ise, bir adım daha ileri giderek, klibinde gerçek sağır ve dilsizleri oynattı. Gencebay, ‘‘Şarkımız toplumun her kesiminden insanı kapsıyordu. Klipte toplumun çeşitli kesimlerinden 120 kişilik bir ekip rol aldı. Sağır ve dilsizler de bu toplumun birer üyesidir. Onun için onlar da klipte yer aldı’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı