GeriGündem İsa'nın doğumunu kutladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsa'nın doğumunu kutladılar

İsa'nın doğumunu kutladılar
refid:19621051 ilişkili resim dosyası

Hz. İsa’nın doğuşu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi’nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreni yapıldı.

Yurt dışından gelen kişilerin de aralarında bulunduğu Hıristiyanlar, patrikhanenin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Balat’taki Fener Rum Patrikhanesi’ne sabah erken saatlerde başlayan ve yaklaşık 3 saat süren ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. "Ayazma" denilen okunmuş suyun dağıtıldığı ayinin ardından cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, güvenlik önlemleriyle patrikhaneden çıkarak, dualar eşliğinde Fener İskelesi’ne yürüdü.
     
İSA'NIN DOĞUMUNU BÖYLE KUTLADILAR- Foto Galeri    

Burada Bartholomeos’un attığı haçı çıkarmak için aralarında bir kadının da bulunduğu 18 kişi, açıkta bulunan teknelerden denize atladı. Su üstündeki tahta haça ilk ulaşan, Yunan Apostoloes Oikonomov oldu. Eline aldığı haçı, önce kendisi öpen Oikonomov, daha sonra arkadaşlarına da öptürdü. Bartholomeos, kendisine haçı getiren Oikonomov’a ucunda haç bulunan altın kolye hediye etti. Oikonomov, "Yunanistan’ın Drama şehrinden geldim. 3 senedir katılıyorum, ancak ilk kez kazanıyorum" dedi.  
  
BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi’nde hac çıkarma töreni düzenlendi. Yaklaşık 3 saat süren ayin sonrası haç atma töreni gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi ayine katılanlar daha sonra Çengelköy İskelesine indi. İskelede Metropolit Halkidonos’in elindeki haçı denize atmasından sonra bir teknede denize atılan Haç’ı almak için bekleyen Hatay’dan gelen Emin Bayramoğlu, Bayram Baklacıoğlu, Diamyanas Balıkçıoğlu ve Yeorgios Mastrovilis haçı denizden çıkarmak için suya atladı. Haç, kısa bir süre sonra Bayram Baklacıoğlu tarafından çıkarıldı. Bayramoğlu çıkardığı haçı öperek, Halkidonos’e teslim etti.

Haç’ı denizden çıkarmak için denize atlayan gençlerden Diamyanas Balıkçıoğlu, boğulma tehlikesi geçirdi. Balıkçıoğlu’nun çırpındığını gören diğer arkadaşları hemen yanına giderek Balıkçıoğlu’nu tekneye çıkardılar.

Metropolit Halkidonos tarafından denize atılan haç için denize giren 4 genç Halkidonos tarafından birer altın haç kolye ile ödüllendirildi. Ayine katılanlar, haç töreninin ardından Metropolit Halkidonos tarafından kutsandıktan sonra tören sona erdi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle