Gündem Haberleri

  İşadamlarında, domuz gribi tedirginliği

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  29.04.2009 - 18:07 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ÇTSO) nisan ayı meclis toplantısında konuşan işadamları, global ekonomik krizin yarattığı risklere, ortaya yeni çıkan ‘domuz gribi’ konusunun da eklenmesinin endişe verici olduğunu dile getirdi.

  ÇTSO Meclis Salonu'ndaki toplantı, konuşmacı olarak davet edilen Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık'ın da katılımıyla yapıldı. Vali Abdülkadir Atalık, meclis üyelerine kentin eğitim, turizm ve değişik yatırımlara ilişkin konularında bilgiler aktardı. Meclis Başkanı Niyazi Önen, Vali Abdülkadir Atalık'a bir teşekkür plaketi sundu.

  Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇTSO Meclis Başkanı Niyazi Önen, yaptığı konuşmada, global krizin Türkiye üzerindeki etkilerine ve iş dünyasının yaşadığı sıkıntılara değindi. Global ekonomik krizin dünyada derinleşerek sürdüğünü ve ne zaman dip noktasını bulup yükseleceğini bilemediklerini ifade eden Önen, tüm dünyadaki kadar olmasa da Türkiye’nin de global krizden etkilendiğini söyledi. Yaşadıkları sıkıntıları anlatan işadamı Niyazi Önen şöyle konuştu:

  “Şu durumda bütün firmaların nakit sıkıntısı mevcut. Nakit sıkıntısının bir yansıması olarak bütün firmaların tahsilatlarında sıkıntı ve gecikmeler var. Yasal işlemlerde artış var. Bir başka sorun reel faiz oranlarında, yani kaynak kullanımlarındaki yüksek faiz oranları. Dünyadaki global krizin ekonomimizi en fazla etkileyen hususlardan biri ihracatımızdaki düşme. Firmaların istemeyerek de olsa kadrolarını düşürmeleri işsizlik oranında maalesef rekor seviyeleri getiriyor. Hep yakındığımız bir konu da maalesef enerji fiyatlarının yüksek oluşu. O konuda özellikle yurt dışı ihracatlarında rekabette zorlanıyoruz. Bir de çalışanlarımızın üzerine gelen sigorta ve vergi yükleri çok fazla. Yurtiçinde rekabet eşitsizliğinin bulunması da ayrı bir sorun. Çünkü maalesef vergi dışı meselesi hala çözülmüş durumda değil.”

  Tüm bu risklere çok yeni bir konunun daha eklendiğini belirten ÇTSO Meclis Başkanı Niyazi Önen, “Mevcut riskler, sorunlar azmış gibi bunlara domuz gribi vakasıyla bir yenisi daha eklendi. Bu konu gündemi ciddi bir şekilde meşgul ediyor. Eğer domuz gribi olarak adlandırılan hastalığın önlenememesi söz konusu olacak olursa tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir takım sıkıntılar yaşanacaktır. Umarız bu kriz ortamında böyle bir risk gelmez” diye konuştu.
  ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan da ekonomide iyimser bir tablo beklerken bu kez de domuz gribi vakasıyla karşılaştıklarını belirterek, “Umarım dünya bunu da atlatır. Çünkü bu sırf bizimle ilgili bir konu değil. Gerçekten basit bir olay da değil. Ekonomiyi etkileyebilecek bir konu. 2000 yılında buna benzer bir problem dünyadaki ekonomiyi bile altüst etmişti” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı