Gündem Haberleri

  İşadamının bürokrasi isyanı

  Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)
  14.05.2008 - 16:02 | Son Güncelleme:

  ERZURUM'daki kış turizm merkezi Palandöken Dağı'na beş yıldızlı Astrilla Oteli yaptıran ETF Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Can Dikmen, bürokrasiye isyan etti.

  Kente yapacağı yatırımın 33 milyon doları bulacağını söyleyen işadamı Dikmen, “Malesef bu bir Türkiye gerçeği. Yapılan işlemlerde tam 14 kamu kurum ve kuruluşla tek tek uğraşmanız gerekiyor. Ben Mısır'da 15 bin metrekarelik bir alanda 1 yıl içinde fabrika kurup, üretime geçtim. Kendi memleketimde yaklaşık 3 yıldır bir inşaatı yaptıramıyorum” dedi.

  Tekstil sektöründe söz sahibi firmalardan ETF Şirketler Grubu, 2005 yılında Palandöken Dağı'ndaki Kardelen Otel'i satın aldı. Yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik alanda yeni bir otel kurmak isteyen şirket, İl Özel İdaresi'nden arsanın kendilerine tahsis edilmesini sağladı ve 2006 yılının Haziran ayında temel attı. Ancak bankalar, arsanın 25 yıllık tahsisi nedeniyle şirketin kredi taleplerini karşılamadı. Bu engeli aşmak için İl Özel İdaresi'yle anlaşan EFT Şirketler Grubu, arsayı 1.6 milyon YTL'ye satın aldı. Şirket ayrıca oteli kurmak istediği alan yanındaki 21 varisli 245 metrekarelik arsayı da yaklaşık 6 ay süren bir çalışma sonunda 1 milyon YTL ödeyerek kendi adına tapulandırdı. 5 katlı ve 600 yatak kapasiteli otelin inşaatı devam ederken, arsanın satışına onay veren İl Genel Meclisi üyelerine EFT şirketi tarafından dizüstü bilgisayar hediye edildiği iddiaları ortaya atıldı.

  Kentte yayılan dedikodular üzerine Erzurum'a gelen ETF Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Can Dikmen, yatırımının arkasında olduğunu bildirdi. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nda siyasi parti başkanları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle biraraya gelen işadamı Dikmen, düzenlediği basın toplantısında oteli yapmak için elinden geleni yaptığını ancak bürokratik işlemlerin kendisini yıprattığını dile getirdi.

  ‘İSTEYEN VARSA YARI FİYATINA SATARIM’

  Yapılan işlemlerde tam 14 kamu kurum ve kuruluşuyla tek tek uğraştıklarına dikkat çeken Dikmen, şöyle konuştu:

  “Bu bir Türkiye gerçeği. Sadece Erzurum'da değil, her şehirde bu durumla karşılaşabilirsiniz. Ancak böyle devam ederse kimse yatırım yapmayacaktır. Mısır'da geçtiğimiz yıl 15 bin metrekarelik bir alanda devlet desteğiyle fabrika kurdum ve aynı yıl üretime geçtim. Kendi memleketimde üç yıldır inşaat yapamadım. Mısır'da ilgili bir Devlet Bakanı'na cep telefonundan direk ulaşabiliyorum. 10 dakikada sorunum çözülüyor. Bu kente tam 33 milyon dolarlık bir yatırımım söz konusu. Kimseden de en küçük bir beklentim yok. Ancak söylenenler ve çıkarılan dedikodular beni çok rahatsız ediyor. ‘Ben bunları hakedecek ne yaptım?’ diye düşünmeden yapamıyorum. Otel için şu ana kadar 9.1 milyon YTL harcadım ve tüm bunları kendi özkaynaklarımla yaptım. Bundan sonrası için de kredi kullanacağım. Bırakın Türkiye'yi, dünya ekonomik bir buhran içinde ancak ben hala devam ediyorum. Otelin arsasını çok ucuza aldığım söyleniyor. Bunu savunan, düşünen biri varsa harcadığım paranın yarısını verene işi devretmeye hazırım."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı