GeriGündem İşadamı istedi, vali iskeleyi yıktırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşadamı istedi, vali iskeleyi yıktırdı

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Göltürkbükü Beldesi'nde, Nihat Yücetürk'ün işletmeciliğini yaptığı Mio Beach Clup'ın iskelesi, komşusu olan Borusan Holding A.Ş. Kurucu Başkanı Asım Kocabıyık'ın şikayeti, merkeze atanan Muğla eski Valisi Lütfi Yiğenoğlu'nun talimatıyla yıktırıldı. Nihat Yücetürk, kendi villası önündeki iskelesi de kaçak olduğunu söylediği Asım Kocabıyık'ın şikayeti üzerine, Vali Yiğenoğlu'nun talimatıyla, yalnızca kendi iskelesinin yıkılmasına isyan etti. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da Mio Beach Club'ın iskelesinin Valilik talimatıyla yıkıldığının doğru olduğunu belirtti.

Borusan Holding Kurucu Başkanı Asım Kocabıyık, Göltürkbükü Beldesi'ndeki villasının bitişiğinde, sosyete, sanat ve iş dünyasının ünlü isimlerinin, yaz aylarında uğrak yerlerinden biri olan, Nihat Yücetürk'ün işletmeciliğini yaptığı Mio Beach Clup'ın iskelesinin kaçak olduğuna dair Muğla Valiliği'ne şikayet dilekçesi verdi. Son kararname ile merkeze alınan Vali Lütfi Yiğenoğlu, 22 Nisan 2008 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı'na gönderdiği yazıyla iskelenin yıkılmasını istedi.
Vali Lütfi Yiğenoğlu'nun, Kaymakamlığa gönderdiği yazıda şöyle denildi:

“Göltürkbükü Beldesi Keleşharım Mevkii 542 sayılı parsel önündeki deniz yüzeyinde kaçak olarak iskele yapılmış, belediyesince kaçak iskele hakkında yıkım kararı verildiği, denizde bulunan demir kazıkların yeterli imkan olmadığı beyan edilerek kaldırılmadığı anlaşılmıştır. Hazinenin hüküm ve tasarrufu altında bulunan deniz içindeki bu alanda kirlilik meydana geldiği, demir kazıkların sökülmesi için müracaat eden Asım Kocabıyık vekili Av. Seyhan Erdoğan tarafından yeterli teknik elemanın ve makinaların temin edildiği beyan edilmekle denizde bulunan demir kazıkları çakma ve sökme işi ile iştigal ettiği bildirilen Selim isimli kişiye kaldırtılacağından iskelenin kaldırılması faaliyeti esnasında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını kazıkların kaldırtılması neticesinden bilgi verilmesini rica ederim.”

Göltürkbükü Beldesi'nin ‘Avrupa Yakası’ denilen sosyete bölgesindeki iskelelerin yıkımının geçen ay Kentsel Tasarım Projesi'nin onaylanmadığı gerekçesiyle durdurulmasının ardından yıkım bekleyen 30'a yakın kaçak iskele şimdilik kurtulurken adrese özel yıkım yeni bir tartışma başlattı. Vali Yiğenoğlu'nun resmi yazıda ‘Selim’ diye bahsettiği kişinin bir deniz inşaatı şirketi bulunan Selim Çobanoğlu olduğu anlaşıldı. Kocabıyık'ın ücretini ödediği Selim Çobanoğlu'nun çalışanları Mio Beach Clup'un iskelesini güvenlik güçlerinin gözetiminde yıktı.

Vali Yiğenoğlu'nun özel talimatıyla sadece kendi iskelesinin yıkılmasına anlam veremediğini söyleyen Mio Beach Clup'ın işletmecisi Nihat Yücetürk tepki gösterdi. Yücetürk şunları söyledi:

“Yılda 150 bin YTL vergi verip 50 işçiye istihdam sağlıyorum. Tüm iskeleler gibi benim de iskelem kaçak. Ama neden benim iskelemi yıkıp diğerlerini bırakıyorlar? İşadamı Asım Kocabıyık tesisime bitişik villasında rahat oturamadığını iddia edip valiye baskı yaparak iskelemi kaldırtıyor. Bu da yetmiyor vali sadece benim iskelemi kaldırmak için özel yazı gönderiyor. Ayrıca iskelemin kaldırılması için bana tebligat dahi yapılmadı. Valinin yazısında işadamının tuttuğu işçiler makinelerle benim iskelemi yıkmaya başladı. Asım Kocabıyık'ın villasının önündeki iskele de kaçak. Onu kim yıkacak? Kaymakam beye söylüyorum buradaki kaçak tüm iskeleleri aynı anda yıksınlar, masrafları ben karşılayacağım. Kocabıyık büyük patron, büyük işadamı diye bizim gibi küçük işletmecileri iflas ettirecek diye bir hukuk mu var? Böyle hukuk olur mu? Kendi kaçak iskelesini yıkacağı yerde tuttuğu işçilerle benim kaçak iskelemi yıktırıyor. Kaldı ki iskelemin yıkılması ile ilgili karara Muğla İdare Mahkemesi'nde itiraz edip dava açmıştım. Dava sonuçlanmadan sadece benim iskelemin yıkılması hangi hukuka uygun? İskelemin yıkılması için işçilere 10 bin YTL veren Asım Kocabıyık hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

Mio Beach Club'ün iskelesinin Valilik talimatıyla yıkıldığının doğru olduğunu belirten Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan da 210 kilometrelik yarımada sahilindeki 380 iskeleden, izinli olan 20 tanesi dışındakilerin, masraflarını karşılayacak maddi olanağın sağlanması halinde sırayla yıkılacağını bildirdi. Kaymakam Kalkan, “İlgili makamlar tarafından verilen yıkım kararlarına rağmen belediyelerin mücavir alanında bulunan iskeleler belediyeler tarafından yıkılması gerekirken, belediyeler maddi ve iş gücümüz yok diyerek iskeleleri kaldırmadılar. Göltürkbükü’ndeki iskeleler ise sosyete veya başka taraf fark etmez tamamen kaldırılacak, sadece tamamının kaldırılması zaman alacak. Çünkü bunlar bir anda kurulmadığı için bir anda kaldırılması da mümkün değil. Ancak Asım Kocabıyık’ın kendisine ait olan iskelenin de kaldırılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bodrum sahillerini pırıl pırıl yapıp, kamunun kullanımına açacağız, sahiller çok daha modern görülecek” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle