Gündem Haberleri

  Isaac Obama'yı vurmadı

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bush yönetimine darbe vuran Katrina kasırgasının 7’nci yıldönümünde Isaac Kasırgası ucuz atlatıldı. New Orleans’ta milyarlarca dolara yapılan sel bariyerleri işe yaradı, Obama yara almadı.

  Kasım ayında güçlü Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ile zorlu seçim mücadelesine girecek Obama, muhtemel bir felaketten kurtuldu. 1800 kişinin ölümüne ve binlerce binanın yıkılmasına neden olan Katrina Kasırgası’nın önceki günkü 7’inci yıldönümünde ABD’nin güneyini bu kez Isaac Kasırgası korkusu sarmıştı.

  FIRTINADAN GÖRÜNTÜLER - FOTO GALERİ

  Felaketin yinelenmesinden korkan Obama, geçen salı Meksika Körfezi kıyılarında yaşayan halkı büyük çapta sel baskınları olabileceği yönünde uyarmıştı. Hızı 130 kilometreye kadar çıkan ve ABD’den önce Haiti ve Dominik’i vurarak 34 ölüme yol açan Isaac kasırgası dün zayıflayarak “tropikal fırtına” seviyesine düştü.
  Isaac, yedi yıl önce Katrina Kasırgası’nın vurduğu New Orleans’ta kurulan milyarlarca dolarlık bariyerleri aşamadı. Bush yönetimi bariyerlerin ihmal edilmesi yüzünden çok sert eleştirilere hedef olmuştu. Bu kez taşan deniz suları sadece kentin güneyindeki bir sette çatlaklar oluşmasına neden oldu. Louisiana valiliği fırtınanın bir kişinin ölümüne ve 2.5 milyar dolarlık hasara yol açtığını açıkladı. Felaketin minimum zararla atlatılmasından dolayı rahat bir nefes alan Obama, Louisiana ve Mississippi’de hükümetin yardım fonlarının yerel yönetimlere verileceğini belirtti. ABD’li yetkililer dün Isaac’ın Arkansas eyaletine yöneldiğini ve hız kaybetse de sellere yol açacağı uyarısı yaptı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı