Gündem Haberleri

  İş dünyası müzakerelerin başlamasından memnun

  İstanbul
  04.10.2005 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Türk iş dünyası AB ile müzakerelerin resmen başlamasını memnuniyetle karşıladı.

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başlayacağına olan inançlarını hiçbir zaman yitirmediklerini belirterek, “Türkiye'nin de Avrupa'nın da yolu açık olsun” dedi.

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Avrupa'nın, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin başlamasıyla ilgili karar ile medeniyetler çatışması tezini boşa çıkarmaya istekli olduğunu gösterdiğini bildirdi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, tam üyelik müzakerelerinin başladığı yeni süreçte, sağduyuya, serinkanlılığa ve çelik gibi sinirlere ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.

   Türkiye Otelciler Federasyona (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının turizm sektörü açısından da çok iyi olacağını söyledi. Barut, “Ancak turizm sektörü için çok büyük değişiklik olmayacak. Çünkü konaklama sektörü zaten AB standartlarında çalışıyor. Turistimizin yüzde 60'ı AB ülkelerindendir. Bu nedenle turist sayısının kısa sürede artması beklenmiyor” dedi.
    
  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, Türkiye'nin AB ile müzakereye başlamasının Türkiye açısından bir çok alanda olumlu gelişmelere neden olacağına, müzakere sürecinde sektörü olumsuz etkileyen istikrarsızlık unsurlarının ortadan kalkacağına inandığını söyledi.

  Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Tayfun Zeytinbaş  müzakere sürecinin turizmi çok olumlu etkileyeceğini vurguladı.

   Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının çok önemli olduğuna değinerek, “Bu süreç turizmi olumlu etkileyecek. Zaten turizm AB'ye en hazır sektörlerden biri. Bu konuda bir sıkıntı çekmeyiz. Turizm sektörü zaten AB'ye daha önce girmişti” dedi.

  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önemli bir adım atan Türkiye'de, tıpkı “sihirli bir el” dokunmuşçasına çok önemli değişikliklerin olacağına inandığını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı