Gündem Haberleri

  İş adamı Çörtük hakkında iddianame

  A.A
  02.10.2007 - 17:14 | Son Güncelleme:

  Tasarruf ve Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen, ardından da Birleşik Fon Bankası bünyesine alınan Bayındırbank'ın Kamuran Çörtük'ün de aralarında bulunduğu 9 eski yöneticisi hakkında “dolandırıcılık” suçundan iddianame hazırlandı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Kamuran Çörtük, oğlu Serkan Çörtük, Abdullah Çoban, Mümtaz Pehlivanlı, Engin Erem, Fehmi Gültekin, Enver Durmaz, Ali Hikmet Köseli ve Derviş Temel'in Bayındırbank'ın yönetim kurulu başkan ve üyeleri olduğu belirtildi.

  İddianamede, Arhavi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına şikayetçi olan Süleyman Temel'in dilekçesinde, şüphelilerin, önce Demirbank, daha sonra Bayındırbank adlarını alan, ardından da Birleşik Fon Bankası ile birleştirilen bankanın 1996 ile 2001 yılları arasında yöneticileri olduklarının bildirildiği anlatıldı.
  Temel'in şikayet dilekçesinde, şüphelilerin bankaya ait hisse senetlerinde sahtekarlık yaptıkları, küçük hissedarların aleyhine işlemler yaparak zarara uğrattıkları, hileli yollarla küçük hissedarların pay oranlarını düşürdüklerinin ileri sürüldüğü belirtilen iddianamede, aynı dilekçede bu şekilde küçük hissedarların dolandırıldığının öne sürüldüğü kaydedildi.

  Bunun üzerine yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucunda hazırlanan raporda da, şüphelilerin eylemleri nedeniyle şikayetçilerin zarara uğradıkları, bankanın işlemleri konusunda sorumlulukları bulunduğunun bildirildiği anlatılan iddianamede, aynı raporda, şüphelilerin sermaye artırımına giderken imtiyazlı pay sahiplerinin onayını alması gerekirken, bu pay sahipleri yokmuş gibi davranarak hisselerinin kaybına neden olduklarının ifade edildiği vurgulandı.

  İddianamede, bankanın 9 eski yöneticisinin “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 2 ile 7'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

  İddianamenin kabul edilmesi halinde Çörtük'ün de aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılanmasına, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı