Gündem Haberleri

  Irza tecavüz affedilmez

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Türk, Anayasa Mahkemesi'nin iptalinin ardından, ‘Tecille aftan herkesin yararlanabileceği’ tartışmasını noktaladı.

  Türk, ‘Irza tecavüz suçları’ ile ‘Toplum vicdanının affetmeyeceği’ suçların, ‘Tecille affı’nın mümkün olmadığını söyledi.

  ADALET Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, hem TCK'nın 312. maddesi, hem af konusunda iki önemli mesaj verdi. Türk, Anayasa Mahkemesi'nin ‘iptal’ kararının ardından, ‘Irza tecavüz suçları’ ile ‘Toplum vicdanının affetmeyeceği’ suçların, ‘Tecille affı’nın mümkün olmadığını savundu.

  Türk, ortakları ANAP ve MHP ile uzlaşmaları halinde, 312. maddeye 9 Ekim'de son şeklinin verileceğini, Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısından çıkarıp, birkaç maddelik ayrı bir kanun şeklinde Bakanlar Kurulu'na getirebileceklerini açıkladı.

  TECİLLE AF OLMAZ

  Türk, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından, ‘Tecille aftan herkesin yararlandırılabileceği’ tartışmalarını noktaladı. Türk, şu görüşlere yer verdi: ‘‘Ceza ertelemesinin genelleştirilmesi ile af formülü, istisnasız herkesin yararlanması şeklindedir. Onu toplum vicdanı kabule hazır mı? Örneğin üst sınırı 12 yıla kadar hürriyeti bağlayıcı cezaların kapsamına, ırza tecavüz de giriyor. Başka benzeri Türk toplum vicdanının affını asla kabul etmeyeceği suçlar da giriyor. Bunu toplum kabul edebilir mi?’’

  ORTAKLARA ANLATTI

  Türk, son Bakanlar Kurulu sonrasında Yılmaz ve Bahçeli'ye de iptal kararı ile ilgili ortaya çıkan hukuki durum konusunda bilgi verdiğini de açıkladı. Türk, ‘‘En kısa sürede iptal kararının gerekçesi doğrultusunda yeni düzenleme yapılacak ve Meclis'e sunulacak. Af kanunun kapsamını da iptal gerekçesi belirleyecek’’ dedi.

  312 FORMÜLLERİ

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın, ‘‘312 sıkıntısını aşarız’’ açıklamasının ardından Bakan Türk de, bu konudaki yeni bir formül önerdi. Türk, 312. maddeyi yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) içinde, ‘‘Düşünce özgürlüğünü zedelemeyecek şekilde düzenlediklerini’’ ve ‘‘Somut tehlike suçu şekline’’ getirdiklerini açıkladı. Türk, koalisyon ortakları arasında ‘mutabakat’ sağlanması halinde, aynı düzenlemeyi metinden çıkararak, birkaç maddelik kanun şeklinde Bakanlar Kurulu'na getirebileceklerini açıkladı. Türk'ün ikili 312 formülü şöyle:

  FORMÜL 1:

  Esas itibarı ile 312. maddeyi yeni TCK çerçevesinde düzenlemeyi düşünüyoruz. Tasarıda 312'yi karşılayan madde var ve yeni numarası 289. Ama koalisyon ortakları arasında birkaç maddelik bir kanun çıkarılması yönünde mutabakat olursa o yönde bir çalışma yapılabilir.

  FORMÜL 2:

  55. hükümet zamanında benim İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanlığım sırasında hazırladığım TCK'nın bazı maddeleri ile Terörle Mücadele Yasası'nın bir maddesi hakkında değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı Meclis gündeminde bulunuyor. Tasarı TCK'nın 17 ve 159 ve 312. maddeleri ile TMY 8'i yeniden düzenlemektedir. Tasarı, teklif olarak yeniden Meclis'e sunuldu. Eğer bu tasarı üzerinde öyle bir mutabakat sağlanırsa; bu kez bu teklif yasalaşabilir. Ama böyle uzlaşma şart.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı