Gündem Haberleri

  İrticai ihraç

  Uğur ERGAN / ANKARA
  05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çalışmalarını tamamlayan Yüksek Askeri Şûra, 17 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiğini kesti. Daha önce "ihraçlar disiplinsizlikten" denilerek detaya girilmezken dünkü açıklamada bir ilk gerçekleşti ve "irticai faaliyette bulunduğu anlaşılan personelin TSK’dan ayrılmasına karar verilmiştir" ifadesi kullanıldı. Erdoğan ve Gönül ihraçlara şerh koydu.

  YÜKSEK Askeri Şura kararlarıyla ilgili açıklamada ilk kez "irticai faaliyette bulunmak" Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç gerekçeleri arasında yer aldı. Daha önceki açıklamalarda TSK’dan uzaklaştırılmaların "disiplinsizlik" nedeniyle yapıldığı belirtilip, detaya girilmiyordu. Bu yıl 17 personel, Silahlı Kuvvetler’den ihraç edildi.

  YAŞ’ın Ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararlar dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayından sonra açıklandı. İhraçlar konusunda açıklamada şöyle bilgi verildi:

  "TSK’nın itibarını sarsacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunan, hizmetin gerektirdiği tavır ve hareketlerini ikaza rağmen düzenlemeyen veya irticai faaliyetlerde bulunduğu anlaşılan toplam 17 personelin TSK’dan ayrılmasına karar verilmiştir."

  ERDOĞAN VE GÖNÜL’DEN ŞERH

  Başbakan Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül daha önceki YAŞ’larda olduğu gibi ihraç kararlarına şerh koydu.

  YAŞ’da TSK’nın diğer kuvvet komutanlıklarına yapılan atamalar da şöyle oldu:

  Bekar olan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, İstanbul’daki Birinci Ordu Komutanlığı’na getirildi. İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık Ege’ye atanırken, KKK Lojistik Komutanı Korgeneral Hasan Iğsız da İkinci Ordu’nun başına geldi. Iğsız, birinci sıradan orgeneralliğe yükseldi.

  Üçüncü Ordu ile Eğitim ve Doktrin Komutanları (EDOK) ise yer değiştirdi. Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney EDOK’a, EDOK Komutanı Orgeneral İsmail Koçman’da Üçüncü Ordu’ya atandı.

  Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık da Saygun’un boşalttığı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’na getirildi. Işık, ikinci sıradan orgeneralliğe terfi etti.

  YARGILANAN GENERALE UZATMA

  YAŞ’da 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseldi. 32 general ve amiralin görev süreleri de bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri’nde terfi bekleyen yedi korgeneralden ikisi terfi ederken, davası süren 3. Kolordu Komutanı Ethem Erdağı ile Erdal Ceylanoğlu’nun süreleri bir yıl uzatıldı. Korgenerallerden Şaban Recai Öztürk, Dursun Bak ve Ayhan Taş ise emekli oldu.

  ÇUVAL YİNE KOMUTAN YEDİ

  2003 Temmuz’unda Süleymaniye’deki "çuval olayı" bir komutanı daha götürdü. Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan emekliye sevkedildi. Daha önce de Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Sadık Ercan görevinden ayrılmış, Genelkurmay Harekat Başkanı Köksal Karabay da korgenerallikten orgeneralliğe terfi almayınca emekliliğini istemişti. Kırklareli’nde Ahmet Fenkli adlı erin 2001 yılında dayak sonucu beyin kanamasından ölümüne neden oldukları iddiasıyla beş kişiyle birlikte Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde yargılanarak beraat eden Tümgeneral Emin Ünal ise emekliye sevk edildi.

  KHO’YA YENİ KOMUTAN

  Tümgeneral Reha Taşkesen’in "özel nedenlerle" emekliliğini istemesi üzerine boşalan Kara Harp Okulu’nun (KHO) başına da Tümgeneral Tevfik Özkılıç getirildi.

  Özel Kuvvetler Kolordu

  YAŞ’ta Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın tümen seviyesinden kolordu seviyesine çıkartılması da kararlaştırıldı. Özel Kuvvetler Kolordu Komutanlığı için Korgeneral Servet Yörük görevlendirildi. Korgeneral Yörük, bu yılki YAŞ’ta terfi sırasında bulunmuyordu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı