GeriGündem İrticacı rektöre önlem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrticacı rektöre önlem

Cumhurbaşkanı Demirel başkanlığında dün toplanan MGK'nın ana gündem maddesi, irtica, dinci kadrolaşma ve türbandı. MGK Genel Sekreterliği, irticai faaliyetleri nedeniyle görevden alınan rektörlerin, Danıştay kararıyla geri dönüşlerinin önlenmesi için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

MGK'nın dün yapılan Nisan ayı olağan toplantısında, ana gündemi yine ‘irtica’ oluşturdu. Üniversitelerdeki ‘dinci kadrolaşma’ konusuna dikkat çekilen toplantıda, MGK Genel Sekreterliği'nin, irticai faaliyetler nedeniyle görevden alınan rektörlerin, Danıştay kararıyla geri dönüşlerinin önüne geçilmesi için ‘yasal düzenleme’ tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi.

MGK Genel Sekreterliği'nce yaptırılan bir çalışmaya göre, mevcut 2547 sayılı yasada rektörlerle ilgili bir düzenleme bulunmadığı gibi, Bakanlar Kurulu'nda bekleyen Üniversite Reform Tasarısı'nda da herhangi bir hüküm yer almadığına dikkat çekilerek, ‘Çalışma var mı?’ sorusu yöneltildi. 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda olduğu gibi, 2547 sayılı yasaya da, ‘Rejime karşı işlenen suçlara ceza verilmesi’ ve ‘Yargı yolu kapalı olmak kaydıyla ihraç’ düzenlemesi yapılması istendi.

MGK, Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında dün saat 15.00'te Çankaya Köşkü'nde toplandı. Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün de çağrıldığı toplantıda, türban, dinci kadrolaşma ve irticai faaliyetlerle ilgili dosyalar açıldı.

TÜRBAN RAPORU

Özel gündem maddesini, başta üniversiteler olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların oluşturduğu MGK'da, MİT ve Emniyet istihbaratı tarafından hazırlanan raporlar ele alındı. Uluğbay ile Gürüz'e, kurumlarının ‘tutum ve tavırları’ soruldu. Uluğbay, türban genelgesi uygulaması ve türbanlı öğretmenlerle ilgili soruşturmalar hakkında bilgi verirken, YÖK Başkanı Gürüz de, üniversitelerin sorunlarını aktardı, türban konusunda ‘‘Uygulamadan taviz ve geriye dönüş yok. Anayasa değişmedikçe uygulama da değişmeyecek’’ dedi. Gürüz, YÖK'ün önümüzdeki yıldan itibaren türban konusundaki tavrını da çizdi. YÖK'ün, üniversiteleri gözaltına alma kararı verdiğini duyuran Gürüz, Yürütme Kurulu ve Genel Kurul üyelerinin üniversiteleri dolaşmaya başladığını, önümüzdeki dönemden itibaren ise Anayasa ve kılık-kıyafetle ilgili mevzuata uymayan rektörler ile dekan ve öğretim üyeleri hakkında soruşturma açılacağını bildirdi.

Öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla yurtdışına gönderilen öğrencilerin, irticai örgütlerle olan ilişkilerine değinerek, sayısal bilgiler veren Gürüz, bu konuda alınan önlemler üzerinde de durdu. Gürüz, başta Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi'ne giden öğrenciler olmak üzere, yurtdışındaki bazı üniversitelere ait diplomalara denklik verilmemesinin nedenlerini özetledi ve ilgili yasanın biran önce çıkarılması gerektiğini vurguladı.

TSK'YA TEŞEKKÜR

MGK toplantısında, Hizbullah'ın, Batman ve Bingöl-Solhan'daki ‘kurban derisi bağışları’ bahane edilerek yaptığı şeriatçı gösteriler belgelerle değerlendirilirken, tarikatçı sermaye yine mercek altına yatırıldı ve Yuva Vakfı-Dost Sigorta operasyonları ele alındı.

Güneydoğu'daki operasyonlar, Şemdin Sakık'ın yakalanmasından sonraki gelişmeler ve süren Murat Operasyonu'nun da değerlendirildiği toplantıda, terör karşısındaki etkin mücadelenin büyük bir başarıyla yürütüldüğü vurgulandı. Cumhurbaşkanı Demirel ve hükümet üyeleri, Sakık'ın Türkiye'ye getirilmesi ve diğer başarılarından ötürü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür etti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle