Gündem Haberleri

  İrticacı kadrolaşma ve Gülen raporu MGK'da

  Hürriyet Haber
  27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet ve komutanlar arasındaki gerginliği yumuşatabilmek için dün gerçekleştirilen görüşmelerin ardından, bugün toplanacak MGK'da Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve bakanlar, rapor bombardımanına tutulacak. Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) hazırladığı, ‘İrticacı Gruplar ve Belediye Destekleri’ raporunda, RP'nin kapatılmasıyla Fazilet Partisi'ne (FP) geçen büyükşehir belediyeleri hakkında ‘adresli’ ihbarda bulunulacak. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirketlerdeki kadrolaşmanın boyutlarına dikkat çekilecek. MGK'da, Hükümete Fethullah Gülen'in örgütlenme şeması da dağıtılacak.

  Cumhurbaşkanı Demirel'in başkanlığında saat 15.00'te Çankaya Köşkü'nde toplanacak MGK'nın ana gündemi yine ‘irtica’ olacak. ‘Ortamı yumuşatma’ talebine askerden ‘Bize siyasi gerekçeler getirmeyin. İrtica ile mücadelede hangi nedenle olursa olsun taviz verilmemeli’ yanıtı alan Başbakan Mesut Yılmaz ve hükümet üyelerinin önüne dosyalar açılacak.

  FP'li belediyelerdeki kadrolaşmanın yanısıra, başta İçişleri, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları olmak üzere, devletteki ‘köktendinci örgütlenme’ ortaya koyulacak. ‘Devlette irtica kadrolaşması’ başlığı altında, irticai faaliyetlerle iç içe olan vali ve kaymakamlar masaya yatıralacak. Devlet kadrolarının irticai kesimin elinde olmasının, hükümetin irticayla mücadele paketini yaşama geçirmesinde yaratacağı güçlükler üzerinde durulacak.

  Adalet Bakanlığı'ndaki irticacı kadrolaşmaya özel dikkat çekilecek. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun, Refahyol'un bakanı Şevket Kazan'ın kadrolarını terfi ettirerek birlikte çalışmasına işaret edilecek. Bakanlık'taki kadrolaşma çabaları eleştirilip, önlem alınması istenecek.

  BÇG'nin hazırladığı Fethullah Gülen raporu da hükümetin dikkatine sunulacak. Gülen'in yurtiçi ve yurtdışı okullarıyla ilgili geniş bilgi verilerek, askerin bu konudaki rahatsızlığı vurgulanacak toplantıda, özellikle askeri okullar açısından duyulan sıkıntıların vurgulanacağı bölümde, şu görüşlere yer verilecek:

  ‘‘Askeri okullarda yandaşları ve yetiştirdiği çocukları istihdam etmeye, özel imkanlar sağlayarak subay ve astsubay çocuklarını cemaatin okul ve dershanelerine kaydetmeye çalışmaktadırlar. Cemaate girmiş askeri personele, ‘Çalışın, İngilizce öğrenin, amirlerinizle iyi geçinin ve kendinizi saklayın' gibi 4 öğüt verilmesi, gelecekteki niyetlerini açıklamak bakımından çok dikkat çekicidir. Cemaat, 5-7 yıl içinde Türk Silahlı Kuvvetleri içinde önemli bir güç haline gelmeyi değerlendiriyor.’’

  Gülen’in Ortodoks Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yanısıra, Papa 2'nci Jean Paul'le görüşmesi de gündeme getirilecek. Gülen'in Vatikan ziyaretinde devlet protokolü uygulandığı vurgulanarak, bu organizasyonunu kimin sağladığı da sorulacak.

  Gülen şeması

  MGK'da Fethullahçılar'ın örgütlenmelerine ilişkin şema verilerek, en tepesinde, ‘Dünya İmamı’ sıfatıyla Gülen'in bulunduğu belirtilecek. Şemaya göre, ‘Dünya İmamı’ Gülen'e ‘Kıta imamları’ adı altında Uzakdoğu, Avrupa, Amerika ve Rusya Federasyonu imamları bağlı. Uzakdoğu imamına ise Malezya, Japonya, Çin, Endonezya, Tayland ve Tayvan ülke imamlarının bağlı olduğunu gösteren şemaya göre, Hollanda, Belçika, İtalya, İngiltere ve Almanya imamları Avrupa imamına bağlı çalışıyor. Ülke imamlarına ise bölge imamları, semt imamları, ev imamları ve serbest rehberler bağlı bulunuyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı