Gündem Haberleri

  İrtica ile mücadelede birşey yapılmadı

  Hürriyet Haber
  26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin 9 aylık icraatını değerlendirerek, ‘‘Bu hükümet başarısızlıklar ve mazeretler hükümetidir’’ dedi.

  Baykal, önceki gün ‘Sonbaharda seçim çağrısı’ yaptığı grup toplantısında, hükümetin 9 aylık karnesini de çıkardı. Baykal, hükümetin göreve gelirken halkın kendine yüklediği asıl ödevi unutup, özellikle turizm konusunda eşe-dosta peşkeş çeken uygulamalara yöneldiğini söyledi. Baykal, geçmişte Başbakan Mesut Yılmaz'a uçak ve konut servisi yapmış işadamlarına turizm alanı tahsisi yoluyla diyet ödendiğini savundu. Baykal'ın hükümetin karnesine ilişkin açıklamaları şöyle:

  Enflasyonu yüzde 70'lerde aldı, 100'e çıkardı.

  Bu hükümet göreve geldiğinde yüzde 6 olan kalkınma hızı yüzde 4'e düştü. İşsizlik ve gelir dağılımındaki dengesizlik daha da büyüdü.

  Hükümet, Susurluk olayını aydınlatmak için geldi ama hiçbir şey yapmadı, tutuklu sanıklar serbest bırakıldı, halkın Susurluk çözülecek umudu söndürüldü. Hükümetin 7 aylık çalışmayla oluşturduğu rapor ciddiyetten uzak. Bu rapor bizzat hükümet tarafından çürütüldü.

  İrtica ile mücadele ve Refahyol'un yaptığı tahribatı giderme konusunda birşey yapılmadı. İrticayı besleyen kadrolar hâlâ işbaşında duruyor. Başbakan bu kadroları devletten temizlemek için yargı engeli var diyor, ama Anayasa'ya bağlı bürokratları uzaklaştırırken yargı engeli tanımıyor.

  İrtica ile mücadele paketi yasa tasarılarından oluşuyor. 60 civarındaki bu yasaları bu hükümetin çıkarması zor. Hükümet samimi değil, MGK öncesi sıkıştığı için bu açıklama yapıldı, MGK'dan sonra tozlu raflara geri konulur.

  Refahyol dönemindeki gibi bugün de kurumlar arası çatışmalar yaşanmaya başlandı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı