GeriGündem İrtica ile mücadelede Başbakanlık tek merkez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrtica ile mücadelede Başbakanlık tek merkez

Askerle hükümet arasında gerginliğe neden olan irtica ile mücadele konusunda, sivil güçleri öne çıkaracak kararlar alınıyor. Başbakanlık mücadelenin merkezi, Sivil Çalışma Grubu (SÇG) da karargah haline getiriliyor. Başbakanlık, imam-hatipler ve üniversitelerde oluşturulan türban krizini ve yayınlandığında tepki çeken ezan genelgesini ‘İrticayla mücadelenin plansızlık içinde yapıldığının göstergesi; koordinasyonsuzluk, askerle hükümetin arasını açacak girişimler’ olarak değerlendirdi. Bu konuları mücadelenin son aşamasında gündeme getirmeyi planlayan Başbakanlık, bazı kuruluşların da ‘Bu bizi ilgilendiren konu, istediğimiz gibi karar alırız’ eğilimi göstermesi üzerine harekete geçti.

İrtica ile mücadelede sivil kuvvetlerin etkinliğini artıran bu kararın hayata geçirilmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni düzenlemelere gidiliyor. Bakanlık müsteşarlığına Yahya Gür'ün atanmasında da bu kararın etkili olduğu, Başbakan Yılmaz'ın bu nedenle bakanların kararnameyi imzalaması için bizzat ilgilendiği belirtildi. Gür'ün önceki müsteşara göre daha hareketli ve hızlı karar veren bir kişilikte olduğu ifade edildi. İçişleri Bakanlığı ve emniyet örgütünde yapılacak düzenlemelerin, SÇG'ye gelen raporlara göre, vali ve emniyet müdürlerini de kapsayacak şekilde sürdürüleceği bildirildi. Bir yetkili, ‘‘Öyle bir örgütlenme ve çalışma yapılacak ki, çok acil durumlar dışında askerin devreye girmesine gerek kalmayacak’’ dedi.

Yetkililer, kararın ana amacını, ‘İrtica ile mücadeleyi, demokratik hukuk kuralları içinde kalarak ve gereksiz sertliğe gidilmeden yürütmek. İrticai faaliyetlerde bulunanlara ‘Akıllarını başlarına almalarını' sağlayacak ‘Bir çıkış yolu bırakarak' sürdürmek' diye tanımlandılar.

Yılmaz'ın 27 Mart'taki MGK toplantısında gündeme getirmesi beklenen bu konuyla ilgili karar, irticayla mücadele karagahının da Genelkurmay'dan Başbakanlığa, dolayısıyla SÇG'ye geçmesine neden olacak. SÇG'nin üyeleri arasında Genelkurmay temsilcileri de yer alıyor. Başbakan, çalışmalarla ilgili sürekli bilgi alıyor, gerekli hallerde bizzat devreye girerek gruba destek veriyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle