Gündem Haberleri

  İrtica hâlâ en büyük tehlike

  Hürriyet Haber
  14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK'te toplanan Rektörler Komitesi'ne 3 uzman aracılığıyla bir brifing veren MGK Genel Sekreterliği, irticanın hala en büyük tehlike olduğunu bildirdi. Rektörlerden irtica konusunda çok dikkatli olmaları istenen brifingde, türbanın bir simge olarak kullanıldığına da dikkat çekildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), başta türban yasağının delinmesi olmak üzere, irticayla ilgili endişelerini üniversite rektörlerine de aktararak, ‘‘İrtica halen en büyük tehlike. Başörtüsü de simge’’ mesajını verdi. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'nde görevli üç uzman Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) istihbaratlarıyla oluşturulan raporu, dün Rektörler Komitesi'ne aktardı. MGK Genel Sekreterliği Başmüşaviri emekli Kurmay Albay İbrahim Barutçuoğlu, askerin kaygılarını şu üç noktada özetledi:

  İRTİCA

  Milli Güvenlik Siyaset belgesinde de üzerinde durulduğu gibi iç tehdit başlığı altında bazı İslam devletlerince desteklenen şeriat düzenine dayalı İslami tehdidi, laik devlet düzenine karşı ciddi bir tehlike teşkil etmektedir. İrtica halen en büyük tehlike olarak gündemde kalmaya devam ediyor. Tüm tenditlerin önüne geçmiş durumda. Bu nedenle rektörlerimizin son derece dikkatli ve hassas olmaları beklenmektedir.

  BAŞÖRTÜSÜ

  Okullarda öğrencilerin ‘irticanın simgesi haline dönüşen türban’ ile bulunmaları, laiklik ilkesine aykırıdır. Anayasa Mahkemesi kararıyla belgelenmesine rağmen, halk eylemlerle kışkırtılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda da rektörlerin, son derece dikkatli ve duyarlı olmaları gerekmektedir.

  EKONOMİ

  Önemli bir ekonomik güce sahip olan irticai kesim daha da güçlenmektedir. Maddi destek alan irticai akımlara karşı dikkatli olunmalıdır. İrticai kesim, ideolojisini yerleştirmek ve hakim kılmak doğrultusunda ülkenin en hassas konusunu oluşturan kanlı terör örgütü PKK ile ilişkiye girmekten de kaçınmamaktadır.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı