Gündem Haberleri

  İrsen Küçük ile Erdoğan biraraya geldi

  Hürriyet Haber
  17.02.2011 - 22:01 | Son Güncelleme:

  KKTC Başbakan İrsen Küçük, Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'le ayrı ayrı bir araya geldi.

  İlk olarak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'le bir araya gelen KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Başbakan Erdoğan'la da yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Bu görüşme sonrası bir açıklama yapılmadı.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşme sonrası önemli açıklamalar yaptı.

  Çiçek'in Başbakanlıkta makamında yapılan görüşmede, KKTC Başbakanı Küçük'ün sıkıntılı bir dönemde bu ziyareti gerçekleştirdiğine dikkati çeken Çiçek, ziyaretin önemli gelişmelere vesile olmasını ümit ettiğini ifade etti.

  Türkiye'nin KKTC ile ilişkilerinin menfaat ve çıkar ilişki olmadığını, özünde kardeşliğe dayandığını söyleyen Çiçek, Türkiye olarak KKTC'de yaşayan insanlara kardeşleri olarak baktıklarını onların sorunlarını kendi sorunları olarak gördüklerini belirtti.

  YAPILAN GÖSTERİLER BİZİ ÜZMÜŞTÜR

  İki ülke hükümetleri olarak çabalarının Kıbrıs Türk halkının mutluluğu, refahı, huzuru, güvenliği ve geleceği için sarf edildiğini belirten Çiçek şunları kaydetti:“Birbirimizle olan ilişkilerde söylenenler dostça tavsiyelerden ibarettir. Yaşananları yaşanmış kabul etmekle birlikte değerlendirmesini yapmamızda da fayda var. 28 Ocak günü Lefkoşa'da yapılan gösteriler bizi gerçekten üzmüştür. Orada Türkiye'yi suçlayan, Türkiye'ye hakaret içeren, ağza alınması bile insanın yüzünü kızartacak bir kısım pankartlar açılmıştır. Bunların mazur görülmesi mümkün değildir. Efendim onlar şu kadarcık da, bir avuç da, vesaire. Bir avuç olsa da ifade edilen 10-15 bin kişi o bir avuç karşısında bir şey demezse, demiyorsa, daha sonra Türkiye'den yapılan açıklamalar karşısında dostumuz olan birçok insan açıklamayı 5-6 gün sonra değil olay olduğu anda ya da takip eden günlerde yapabilmiş olsaydı bu sıkıntılar yaşanmazdı. Türkiye'nin hissiyatına da oradan tercüman olmuş olur, orada bir olumsuz gelişme karşısında biz burada açıklama yapmak zorunda kalmazdık.”

  Çiçek KKTC'ye yönelik dünyanın neresinde olursa olsun yapılan açıklamalara Türkiye'nin anında cevap verdiğini ve vermeye de devam edeceğini bunun kardeşliğin bir gereği olduğunu söyledi.

  “EKONOMİK İLİŞKİLER PROTOKOLLERE BAĞLI”

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye ve KKTC arasındaki ekonomik ilişkilerin, "KKTC başbakanları ve  Türkiye tarafından ilgili bakanların imzaladığı protokoller çerçevesinde  yürütüldüğünü" ifade ederek, bu protokollerin geçmişteki KKTC başbakanları  döneminde de imzalanmış olduğunu söyledi.

  KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve beraberindeki heyetle görüşmesinde, Çiçek,  KKTC'de düzenlenen, Türkiye'ye yönelik protesto eylemi konusunda, KKTC ve Türkiye  arasında sıkıntılı bir süreç yaşandığına işaret ederek, herkesin demokratik  hakkını kullanabileceğini, bunun için kimseden izin almak zorunda olmadığını  ancak bu hak kullanılırken başka birisinin haklarına saygı gösterilmesi  gerektiğini ifade etti. Çiçek, hakaretin hiç bir toplum ve hukuk düzeniyle  bağdaşabilecek bir tutum olmadığını belirtti.

  Çiçek, Küçük'e hitaben, "Beklentimiz, bu tip olaylar karşısında tüm  devlet yetkililerinin, biz nasıl kardeşliğimizin gereği olarak dünyanın her  tarafında sizi savunuyorsak, Türk bayrağının, KKTC bayrağının olmadığı, Rum  bayraklarının pervasızca dalgalandığı bir ortamda, Türkiye'ye yönelik hakaretlere  karşılık bir şeylerin denmesi gerekirdi" diye konuştu.

  KÜÇÜK: TÜRKİYE HAK ETMEDİ

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  Başbakanı İrsen Küçük, 28 Ocak günü Lefkoşa'da yapılan gösterilere ilişkin  “Üzücü olaylar var. Size o konuda hak veriyorum çünkü Türkiye'nin hak etmediği bazı yakıştırmalar yapılmıştır. Kıbrıs Türkü'nün büyük bir ekseriyeti anavatanına  bağlıdır” dedi.

  Sorunların nedenleri üzerinde durmak istemediğini belirten Küçük, “Daha  önce çok kez açıklamalarda bulunmuştuk ancak bu açıklamalar daha etkili  olabilirdi” dedi.

  Küçük, “Şunu ifade etmek isterim ki Kıbrıs Türkü'nün büyük bir  ekseriyeti anavatanına bağlıdır. Her zaman için de anavatansız KKTC'nin olmayacağını, yaşamayacağını ve ayakta duramayacağını bilen kişileriz. Bizim farklı bir düşüncemiz yoktur. Biz KKTC'yi kuran bir partiyiz, bununla da  vünürüz. Onun yaşatılması için de elimizden geldiğince bütün gayretimizi  esirgemiyoruz ve esirgemeyeceğiz” diye konuştu.

  Türkiye'nin kendileri için vazgeçilmez olduğunu ifade eden Küçük, Türkiye  ile ilişkilerin her zaman en yüksek düzeyde olacağını, bu düzeyi  yitirmeyeceklerini ve en iyi şekilde koruyacaklarını dile getirdi.

  Küçük, şöyle devam etti:  “Üzüldüğümüz olaylar var. Size o konuda hak veriyorum çünkü Türkiye'nin hak etmediği bazı yakıştırmalar olmuştur. Temennim bundan sonra bu tür  yakıştırmaların olmamasıdır. Tabi ki eylem yapmak, sendikaların sivil toplum örgütlerinin her zaman hakkıdır. Buna bir itirazımız yoktur ama bunun dozunu da kaçırmamak gerekir. Bazı eylemleri bahane ederek de tarafları rencide etmemek,  üzmemek gerektiği inancı içerisindeyim. Bu konuda KKTC halkının büyük üzüntüsü olduğunu bir kez daha tekrarlamak isterim. Bizi anlayışla karşılayacağınızı ümit etmekteyim. Kıbrıs halkı olarak ne zaman dara girsek geleceğimiz yer Ankara'dır.  Tarih boyunca böyle yapmışızdır ve bu devam edecek. Çünkü biz Ankara'dan tolerans  görmesek bu girişimleri yapmayız.

  Ekonomik konularımızda olduğu gibi siyasi konularımızda da her zaman  Ankara'nın desteğini görüyoruz. Kıbrıs meselesi bugün bir yerlere gelebildiyse  tabi ki Ankara'nın desteğiyledir.”

  KKTC ile Türkiye'nin arasının açılmasının mümkün olmadığını ifade eden  Küçük, buna asla izin vermeyecekleri ve her zaman olduğu gibi ilişkilerin üst  düzeyde sürdürülmesini arzuladıklarını söyledi.

  Geçici bazı sorunlar olduğunu ve bu sorunları konuşmak üzere Ankara'ya  geldiğini belirten Küçük, “Sorunlarımızı sizlere aktaracağız. Gerek Sayın  Başbakanımızın gerekse sizlerin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da KKTC'nin  yanında olduğunuzu hiçbir zaman göz ardı etmek mümkün değildir. Sorunlarımızın  çözümünde ve masaya yatırılmasında bize göstermiş olduğunuz desteklerden dolayı  bir kez daha teşekkür ederim” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı