Gündem Haberleri

  İrlandalılar geliyor

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'den bağımsızlığını kazanmak için verdiği mücadele, Kuzey ve Güney İrlanda olarak bölünüşü, katolikler ve protestanlar arasındaki kardeş kavgaları ve İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile dünya politik sahnesinde her zaman adını duyuran İrlanda, yaşadığı acıların yanı sıra zengin edebiyatı (Bernard Shaw, James Joyce, Samuel Beckett...), müziği (U2...), sineması (Neil Jordan, Stephen Frears, Jim Sheridan...) ile de eskiden beri sanat dünyasında ağırlığını duyuruyor. İrlandalılar, İstanbul'da düzenlenen iki ayrı etkinlikle İrlanda kültürünü tanıtmayı amaçlıyorlar.

  İrlanda Haftası

  İrlanda ile ilgili bir diğer etkinlik de Irish Pub-James Joyce'un düzenlediği İrlanda Haftası. Irish Pub-James Joyce'un açılış yıldönümü ve İrlanda Bayram Haftası vesilesiyle düzenlenen ve 15-21 Mart tarihleri arasında sürecek hafta, bu akşam 18.00-20.00 saatleri arasında yeni bir cafe-pub'ın açılışıyla başlıyor. Daha sonra 21.00-22.00 saatleri arasında ‘‘The Irish Group’’, 22.00-01.00 arasında da Kuzey İrlanda Belfast'tan gelecek olan yedi kişilik dans-müzik grubu ‘‘All Set’’ sahne alacak. 21 Mart'a kadar her gece Irish Pub-James Joyce'ta sahneye çıkacak olan The Irish Group, All Set, The Nightrain, The Five Men gruplarının yanı sıra, 17 Mart Çarşamba günü İrlanda Bayramı ‘‘St. Patrick's Day’’ bir partiyle kutlanacak.

  İstanbul Sanat Merkezi'nin (İSM) ikinci katında bulunan yeni ‘‘Irish Cafe-Pub’’ gün boyu açık kalacak ve İrlanda kahvaltısı, sandviç ve salata çeşitleri, beş çayı ve akşam yemekleri sunacak. İrlanda'nın bütün malt viskileri ve siyah biralarının da bulunduğu cafe-pub'da geleneksel İrlanda müzikleri ve dansları da izlenebilcek. Ayrıca televizyon, dart, bilardo ve özel parti odalarının bulunduğu cafe-pub'da, küçük bir Irish Shop ile İrlanda Enformasyon Bürosu da yer alacak.

  <ı>The James Joyce-Irish Pub, İstanbul Sanat Merkezi, Tarlabaşı Bulvarı, Dernek Sok. Taksim. Tel: (0212) 224 20 13-238 88 92-234 18 92

  İrlanda Ruhu Festivali

  Dün başlayan İrlanda Ruhu Festivali ’99 (A Sense of Ireland Festival ’99) adlı etkinlik 31 Mart'a kadar sürecek. Jameson Irish Whiskey, Eczacıbaşı-Vitra, ING Barings, Aygaz, Orion net ve Doluca Şarapları sponsorluğunda düzenlenen festivalde konserler, dans kursları, balolar, partiler, film gösterileri, fotoğraf ve resim sergileri gibi etkinlikler yer alıyor. Günü gününe duyuracağımız Festival programında bugünkü etkinlikler şunlar:

  Ceili & Set Dancing Kursları

  15, 16, 18 Mart günleri 19.00-21.00; 20 Mart'ta 14.00-18.00 saatleri arasında Akademi İstanbul'da (İstiklal Cad. Bahçelihamam Sok. No: 3, Beyoğlu).

  Hafta içi tek ders 3 milyon, üç ders 7,5 milyon TL; cumartesi 5 milyon TL.

  The Roving Laddies'in müziği eşliğinde, Ceili ve Set-dancing dersleri verilecek. Timmy McCarthy (akordeon), Ewan Shiels (mandolin, gitar, banjo, vokal) ve Pol Hellou'dan (flüt) oluşan The Roving Laddies grubu, ‘‘setdances’’ adı verilen geleneksel dansları temel alan İrlanda müziği çalmaktadır.

  Neale Williams - ‘‘Country & Western’’ fotoğraf sergisi

  14-31 Mart tarihleri arasında Yağmur Cybercafe'de (Şeyh Bender Sok. Beyoğlu).

  Sergide Neale Williams'ın İrlanda'nın batısında çektiği fotoğraflar yer alıyor. 1968-1998 yılları arasında yaşayan Williams İngiltere'nin Kent şehrinde doğmuş. Fotoğrafçılık eğitimi gördükten sonra 1993'te İrlanda'nın Galway şehrine taşınmış. Orada serbest fotoğrafçı olarak çalışan sanatçı, 1996'da İstanbul'a gelerek çalışmalarına devam etmiş.

  Benim Şehrim - Çocuk resimleri sergisi

  14-28 Mart tarihleri arasında Adam Kitabevi’nde (Küçükparmakkapı Sok. Beyoğlu).

  Dublin'den Brunswick Street CBS ve Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergisi, teması ‘‘Benim Şehrim’’ olan şiir ve resim bölümlerinden oluşuyor.

  <ı>Kurslara kayıt olmak ve ayrıntılı bilgi için irtibat: Firbreaga (0212) 293 89 50

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı