GeriGündem İrlanda’daki karışıklık erken seçim kararı getirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrlanda’daki karışıklık erken seçim kararı getirdi

İrlanda’daki karışıklık erken seçim kararı getirdi
refid:16353556 ilişkili resim dosyası

Avrupa’nın 90 milyar euroluk yardım paketini kabul eden İrlanda Başbakanı Brian Cowen hükümetine bir darbe de koalisyon ortaklarından geldi. Geçtiğimiz gün geç saatlerde, Cowen, yeni bütçe kabul edilir edilmez erken seçime gidilmesi kararı almaya zorlandı.

Cowen’ın Finna Fail partisinin yıllardan beri iktidarda kalmasında büyük rol oynayan Yeşil Parti, koalisyondan desteğini çekerek Ocak ayında erken seçime gidilmesi kararını kabul ettirdi.

 

Yeşil Parti, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile yapılacak görüşmelerde belirlenecek yeni bütçenin kabulünün ardından, hükümette kalacaklarını belirtti.

 

Ana muhalefet partilerin de erken seçim talebini desteklemesi, Fianna Fail’in Ocak ayının sonrasını getiremeyeceğini neredeyse kesinleştirdi. Cowen’ın şu anki desteğinin yüzde 19 civarında olan partisinin yeniden seçilebilmesi mucizelere bağlı. Diğer yandan, IMF, ABD ve ECB ise 15 milyar euro tasarruf sağlamak için geniş çaplı harcama kısıtlamaları ve yeni vergiler üzerindeki çalışmasını sürdürüyor.

 

    

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle