Gündem Haberleri

  Irkçı parti halka çakı dağıtıyor

  A.A.
  27.05.2011 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Türkiye karşıtı afişleri nedeniyle eleştirilere hedef olan Belçika'daki ırkçı Flaman Menfaati partisinin yabancı düşmanlığını körükleyecek şekilde halka çakı dağıtması tepki çekti.

  Federe yapılı Belçika'da Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan ve Müslümanları ülkeden gönderme vaadinde bulunan Flaman Menfaati, Brüksel'de halka kendilerini güvende hissedip hissetmediklerini soran anket kâğıtları postalayarak, doldurup geri göndermelerini istiyor. 

  Aşırı sağ parti, ankete katılanlara üzerinde parti amblemi bulunan ve kutusunda "Emin olabilirsiniz: Flaman menfaati sizin için savaşacak" yazan bir çakı gönderiyor.

  Brüksel bölgesi belediye başkanları, Flaman Menfaati'ni bu propagandayla,  güvensizlik ve göçmenler arasında bağlantı kurarak halkı tahrik etmekle suçladılar.    

  Etterbeek Belediye Başkanı Vincent De Wolf, Flaman Menfaati'nin propagandasının kamu düzeni ve güvenlik açısından kabul edilemeyeceğini belirterek, anket kâğıtlarının dağıtımını engellemeye çalışacaklarını söyledi.

  Watermael-Boitsfort Belediye Başkanı Martine Payfa ise Flaman Menfaati'ni  "silah dağıtmakla" suçladı.

  TÜRKİYE KARŞITI AFİŞ   

  Aşırı sağ partiden yapılan açıklamada ise Brüksel'in 19 belediyesinde dağıtılan anket ve çakıların halkı parti politikaları konusunda bilgilendirmeye yönelik olduğu savunularak, 4 santimetrelik çakıların kimse için tehdit oluşturmadığı ileri sürüldü. 

  Flaman Menfaati, Avrupa'nın önde gelen diğer ırkçı parti temsilcilerinin de katılımıyla 10 Nisan'da Anvers kentinde düzenlenen göçmen karşıtı kongrede,  Türk ve Fas bayraklarını sembolize eden kırmızı bir koyunun Avrupalıları temsil eden beyaz bir koyun tarafından Batı Avrupa ülkelerinin dışına tekmelenerek atıldığını gösteren afiş kullanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı