Gündem Haberleri

  Irkçı Haider'in çamı Vatikan'ı karıştırdı

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PAPA, bütün protestolara rağmen Avusturyalı Piskopos eşliğindeki ırkçı politikacı Jörg Haider'i makamında kabul ederek bir süre görüştü. Haider'in Vatikan'a gelişi ve ayrılışı sırasında, polisin çok sıkı güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Görüşmeden sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haider, ‘‘Papa tarafından çok sıcak karşılandım. Kendisiyle, kişisel konularda görüştük, siyaset konuşmadık’’ demekle yetindi. Haider, Vatikan'ın St. Pietro Meydanı'nı süslemesi için, 35 metrelik dev bir çam ağacı hediye etti.

  Nazi yanlısı görüşlerini saklamayan ve zaman zaman şok açıklamalarda bulunan Carinthia Valisi ve aşırı sağcı Özgürlükçü Parti eski lideri Haider'in bu ziyareti, İtalyan hükümeti başta olmak üzere, İsrail, İtalyan Yahudileri ve İtalya'daki sol parti ve gruplar tarafından hiç de hoş karşılanmadı. İtalyan hükümeti, Haider'in bu ziyareti nedeniyle, memnunniyetsizliğini sık sık açıkladı.

  Haider, İtalya'nın yabancı mültecilere fazla yüz verdiğini savunup, Nazi akımları övmesinden ötürü, Roma'nın tepkilerine neden olmuştu. Ziyareti protesto eden binlerce İtalyan Yahudisi ve sol gruplar, Roma sokaklarına döküldü. Kalabalık, Haider ve nazizm aleyhinde sloganlar atarak, Roma sokaklarında yürüdü. Vatikan'ın iki numaralı ismi Kardinal Angelo Sodano, Haider'in ziyaretini savundu. Sodano, ‘‘İnsanlar her zaman saygı görmeye layıktır. Yanlış yapmakla, hatayı ayırmak zorundayız' diye konuştu. Ziyaret sırasında, Papa'nın ırkçılık karşıtı bir konuşma metninin Haider'e hediye edildiği öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı