GeriGündem İridyum nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İridyum nedir?

İridyum nedir?

‘İridyum elementi Sakarya’da yaşayan bir gencin yaşadığı talihsizlikte gündeme geldi. İridyum, asteroitlerin yapısında bol oranda bulunan, yer yüzünde asteroitlerin çarptığı bölgelerde bol oranda rastlanılan iridyumun tam olarak ne olduğu merak konusu edildi. İşte, iridyum maddesiyle ilgili detaylar.

İridyum, sembolü Ir, atom numarası 77 olan kimyasal elementtir. Çok sert, kırılgan, gümüş beyazı platin ailesinden bir geçiş metali olan iridyum, 2000 °C gibi sıcaklıklarda bile korozyona karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Her ne kadar sadece belli ergimiş tuzlar ve halojenler blok halindeki iridyumu aşındırabilse de, bölünmüş toz halindeki iridyum çok daha reaktif ve hatta yanıcı olabilmektedir. Ir 191 ve Ir 193 tek doğal kararlı izotopudur, bunlardan ikincisi daha bol bulunur.

İridyum, 1803 yılında İngiltere, Londra'da Smithson Tennant tarafından, Güney Amerika'dan gelen çözünmeyen doğal platin cevherinden elde edilmiştir. Yıllık üretim ve tüketimi sadece 3 ton olan, buna rağmen özel endüstriyel ve bilimsel uygulamalarda kullanılan bir numaralı metaldir.

İridyum, asteroitlerin yapısında bol oranda bulunur. Yeryüzünde asteroitlerin çarptığı bölgelerde bol oranda rastlanılır. Buna karşın astreoitlerin çarpmadığı yüzeylerde ise az oranda bulunur.

Tarihçe

İridyum, 1803 yılında İngiliz bilim adamı Smithson Tennant tarafından Londra'da keşfedildi. Osmiyum parçalarının HCl ve nitrik asitle birleştirilmeleri sonucu elde edildi. Latince gökkuşağı anlamına gelen iris adı verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle