Gündem Haberleri

  İranlı kadınlara Olimpiyat desteği

  Hürriyet Planet
  18.07.2012 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Olimpiyatlar'da ülkelerini temsil edecek İranlı kadın sporcuların müsabakalara başörtüsüz katılabilmeleri için bir kampanya başlatıldı.

  İngiltere’nin başkenti Londra’da önümüzdeki hafta başlayacak 2012 Yaz Olimpiyatları kadınlar için birçok açılıma sahne oldu. FIFA’nın başörtüsü yasağını kaldırmasının ardından Suudi Arabistan, Katar ve Brunei Sultanlığı tarihte ilk kez olimpiyatlara kadın sporcu göndermeyi kabul etti.

   

  Son olarak, ülkelerindeki kurallar gereği müsabakalar sırasında başlarını örtmek zorunda olan İranlı kadın sporcuların Olimpiyatlar’a başörtüsüz katılabilmesi için bir kampanya başlatıldı.

   

  İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde doktora öğrencisi olan Sertaç Sehlikoğlu’nun “Muslim Women in Sports” (Sporda Müslüman Kadınlar) isimli blog’u aracılığıyla Twitter’da başlattığı kampanya kısa bir süre içinde hızla yayıldı.

   

  Kampanya, #IranianFemaleOlympiansRighttoUnveil (İranlı kadın Olimpiyat sporcularının başlarını açma hakkı) hashtag’i üzerinden sürdürülüyor.

   

  Ayrıca yine Sehlikoğlu’nun yönettiği Twitter hesabı (@MslimWomenSports) hesabı aracılığıyla da kampanyadaki gelişmeler takipçilerle paylaşılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı