GeriGündem İranlı esirleri ABD kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İranlı esirleri ABD kurtardı

İranlı esirleri ABD kurtardı
refid:19630856 ilişkili resim dosyası

Somalili korsanların 40 gündür rehin tuttuğu İranlı 13 balıkçıyı, sürpriz bir baskınla ABD donanması kurtardı. Tahran film gibi operasyonu memnuniyetle karşılarken, Körfez’de tansiyon bir nebze de olsa düştü.

İRAN’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinden bu yana gerilimin iyice arttığı Basra Körfezi’nde hava, önceki gün gerçekleşen beklenmedik bir kurtarma operasyonuyla yumuşadı. ABD Donanması’na ait USS Kidd muhribi, içinde 13 İranlı bulunan bir balıkçı gemisini Somalili korsanların elinden kurtardı.
Umman Denizi’nde 40 günden bu yana Somalili korsanların elinde bulunan İranlı balıkçıların kaptanı, korsanların anlamaması için Urduca dilinde yardım çağrısı yaptı. Bölgedeki ABD savaş gemileri. ender görülen türden bir karar alarak harekete geçti.

Amerikalılar, Somalili korsanların ana gemi olarak kullanmaya başladıkları El Molay’a, bir helikopter ve bir donanma timiyle çıkartma yaptı. Beşinci Filo’dan yapılan açıklamaya göre direnişle karşılaşmayan Amerikalı askerler 15 Somalili korsanı gözaltına aldı.

İnsaniyet mi, Hollywood filmi mi

İran medyasının aksine ABD medyası olaya geniş yer ayırdı. Balıkçılardan Fazıl ur Rahman (28), New York Times Gazetesi’ne, “Sanki sizi bize Allah gönderdi” dedi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, “Bizi galeyana getirmek için her ne kadar çok fazla uğraşıyorlarsa da, bu olay İranlılara, ABD’nin bu tür durumlarda son derece insani ve sorumlu bir şekilde hareket edeceğini göstermiştir” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest de “ABD güçlerinin, İranlı denizcilerin hayatlarını kurtarmalarını, insani bir hareket olarak görüyoruz ve bunu olumlu karşılıyoruz” ifadesini kullandı. Ancak İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, operasyonu, “Amerikan savaş gemilerinin Körfez’deki varlığını meşrulaştırmak için gerçekleştirilmiş bir Hollywood filmi” olarak nitelendirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle