Gündem Haberleri

  İranlı aktris aklandı

  Hürriyet Planet
  28.10.2011 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Tahran rejimini eleştiren bir filmde rol aldığı gerekçesiyle bir yıl hapis ve 90 kırbaç cezasına çarptırılan Marziye Vefamehr, serbest bırakıldı.

  İran’da yasaklanan, “Benim Satılık Tahran’ım” adlı filmin yasa dışı olarak piyasaya sürülmesinin ardından, Vefamehr, Temmuz ayında tutuklanmıştı.

   

  Avustralya-İran ortak yapımı olan 2009 yılına ait film, sinema alanındaki çalışmaları, iktidar tarafından engellenen genç bir aktrisin öyküsünü anlatıyor.

   

  Avustralya’nın Cyan Films şirketinin prodüktörlüğünü üstlendiği filmin yönetmeni Avustralya kökenli İranlı yönetmen Granaz Musevi.

   

  Cyan Films ve Uluslararası Af Örgütü, bugün yaptıkları açıklamada Vefamehr’in Pazartesi günü serbest bırakıldığını ve 90 kırbaç cezasının da iptal edildiğini belirtti. Vefamehr’in bir yıllık hapis cezası da daha önce üç aya indirilmişti.

   

  ÖĞRENCİ KIRBAÇLANMIŞTI

  Cyan Films şirketinin prodüktörleri Kate Croser ve Julie Ryan, “Marziye gibi, İran halkının hayatıyla ilgili gerçekleri dünyayla paylaşmaya çalışan insanların cesaretini ve katkılarını takdir ediyoruz” ifadesini kullandı.

   

  Vefamehr’in, “Benim Satılık Tahran’ım” filmindeki bazı sahnelerde baş örtüsü olmadığı için ceza aldığı düşünülmüştü. Ancak Vefamehr’in bazı İran yapımı filmlerde de başı açık sahneleri olduğu belirtildi.

   

  İran’da en son kamçı cezası, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a hakaret eden bir öğrenciye verildi. Peyman Arif adındaki öğrenci, ailesi ve eşinin gözleri önünde 74 kez kamçılandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı