GeriGündem İran'la gerginlik eksik olmuyor ki...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'la gerginlik eksik olmuyor ki...

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İran ile gerginliğin eksik olmadığını belirterek, ‘‘Gerginlikte ne İran'ın, ne de bizim yararımız var’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in konuğu olarak dün Mısır'a günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Demirel, uçakta başta İran olmak üzere son günlerin önemli gelişmeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Bülent Ecevit'in açıklamalarının İran'la gerginliğe yol açtığı iddiasının anımsatılması üzerine Demirel, bu sözleri tamamen uygun bulduğunu belirtti. Demirel, ‘‘İran ile gerginlik eksik olmuyor ki.. Ama gerginlikte ne İran’’ın yararı var, ne bizim yararımız var açıkçası'' dedi. İran'a karşı Suriye benzeri bir baskının olup olmayacağı sorusunu ise Demirel, ‘‘Hadiseler farklı, şartlar farklı, durumlar çözümler farklı. Zaman içinde çözüme kavuşur’’ diye yanıtladı. Ortadoğu'daki meselelerde Türkiye'nin hiçbir hesabı ve kompleksinin olmadığını da kaydeden Demirel, ‘‘Biz ufak hesapların peşinde değiliz’’ dedi.

Demirel, bölgedeki genel durum ve bunun Türkiye'ye yansımaları çerçevesinde Kuzey Irak'a da değindi. Cumhurbaşkanı, Kuzey Irak'ı ‘satranç tahtası’ olarak niteleyerek, ‘‘Bu taşları her zaman şöyle veya böyle oynamak mümkün. Zaman da ona müsait. Bazen öyle, bazen böyle oynanıyor.’’ diye konuştu. Bu taşlarla kimin oynadığı sorusuna ise gülerek Demirel, ‘‘Önüne gelen’’ yanıtını verdi. ABD'nin de buna dahil olup olmadığı sorusuna ise ‘‘Ona girmek istemiyorum’’ diyen Cumhurbaşkanı, Kuzey Irak'ın halen PKK'nın üssü gibi olduğunu belirterek, ‘‘Türkiye'yi rahatsız etmektedir ve hálá oradaki halkın güvenlik içinde olması, Türkiye'nin de meselesidir’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle