GeriGündem İran'dan "Türkiye'yi vururuz" iddialarına yalanlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan "Türkiye'yi vururuz" iddialarına yalanlama

İran'dan "Türkiye'yi vururuz" iddialarına yalanlama
refid:18129982 ilişkili resim dosyası

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, "NATO'nun Suriye'ye saldırması halinde İran'ın da Türkiye'deki NATO hedeflerini vuracağı" yönünde çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Mihmanperest'in yerli ve yabancı basın mensuplarına verdiği demeçte Tahran-Ankara ilişkilerini değerlendirdiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Mihmanperest, "İran ve Türkiye komşu ve bölgenin iki büyük ve etkili ülkesidir. Birbirimizle iyi ilişkilerimiz var. İki ülkenin işbirliği kapasitesi şu an yapılmakta olanın daha da ötesindedir" diye konuştu.

Bölgedeki gelişmeleri akıllıca ve dirayetle karşılamak gerektiğini belirten Mihmanperest, "NATO'nun Türkiye'deki üslerinden Suriye'ye saldıracağı veya İran'ın Türkiye'yi tehdit ettiğine yönelik haberler yayımlanıyor. Bunlar batı medyasının yaymaya çalıştığı gerçek dışı haberlerdir" dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "NATO Afganistan'da karşılaştığı sorunlardan sonra yeni bir ülkeye müdahale edecek durumda değil ve bu sorunlar NATO'nun yeni bir oyuna girişmesine izin vermeyecektir" ifadesini kullandı.

Mihmanperest, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkililerinin yüksek dirayet ve kabiliyete sahip olduklarına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer yabancı ülkelerin bölge ülkelerine müdahalesini önleyebilir ve bölge ülkelerinin işbirliği, hemfikirlik ve ortak katılımları sayesinde barış, istikrar ve işbirliği sağlayabilirsek bundan en çok yararı bölge ülkeleri görecektir."

Mihmanperest, "İran, Türkiye, Irak ve Suriye arasındaki işbirliğinin rolü, bölge ekonomisinin ilerlemesinde büyük bir atılım yaratacaktır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle