Gündem Haberleri

  İran'dan Türkiye'ye ağır suçlama

  Hürriyet Planet
  06.08.2012 - 12:09 | Son Güncelleme:

  İran Meclis Başkanı Ali Larcani'nin dış politika danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, Suriye'nin başkenti Şam'da 48 vatandaşlarının kaçırılması nedeniyle Türkiye ve Katar'ı suçladı.

  İran'ın Arapça yayın yapan devlet televizyonu El Alem'e açıklamalarda bulunan Şeyhülislam, Suriye'deki silahlı militanların Türkiye'de eğitildiğini, bu nedenle de Ankara'nın talimatı olmadan böyle bir işe kalkışmalarının mümkün olmadığını söyledi.

  "Katar isyancılara mali destek sağlıyor. Türkiye'deki bazı üsler bu militanlara tesis edildi ve Ankara onlara gerekli askeri eğitimi sağlıyor" diyen Şeyhülislam Ankara ve Doha'nın yeşil ışığı olmaksızın bu grupların İranlı Şiileri kaçırmaya cesaret edemeyeceğini iddia etti.

  İran vatandaşlarını kaçıranların Türkiye'de üslendiğini kaydeden Şeyhülislam Ankara’nın kaçırılan İranlıların can güvenliği ve ülkelerine dönüşü için sorumlu olduğunu dile getirdi.

  "DEVRİM MUHAFIZLARI DEĞİLLER"

  Hafta sonu Suriye'nin başkenti Şam'daki Seyyide Zeynep Türbesi'ni ziyaret eden 48 İranlı Şii hacı silahlı militanlar tarafından kaçırılmıştı.

  Muhalifler daha sonra bu kişilerin görüntülerini yayınlamış ve Şii hacıları değil, keşif çalışması yürüten Devrim Muhafızları'nı kaçırdıklarını iddia etmişlerdi.

  Ancak bu iddia İran tarafından yalanlandı. El Alem'e konuşan Dışışleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan "Kaçırılan hacıların Devrim Muhafızı olduğu iddialarını kesinlikle reddediyoruz" dedi.

  Abdullahiyan "Bu operasyon önceden planlandı. Kaçıranların amacı İran'ın Suriye halkına verdiği desteği engellemek için baskı yaratmak" dedi.

  İran Dışişleri Bakanlığı da yaptığı resmi açıklamada, vatandaşlarının asker olduğuna dair yapılan iddiaların yalan olduğunu ve vatandaşlarının kutsal mekânları ziyaret amacıyla bu ülkede bulunduğunu kaydetti.

  DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

  Hafta sonu meydana gelen olayın ardından İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayarak vatandaşlarının serbest bırakılması için yardım istemişti.

  Öte yandan Mayıs ayında da 11 Lübnanlı Şii hacı, İran'a yaptıkları ziyaretin ardından Türkiye üzerinden ülkelerine dönmek isterken muhalifler tarafından kaçırılmıştı. Henüz serbest bırakılmayan 11 hacının Türkiye sınırından Halep'e geçtikten hemen sonra yolları silahlı militanlar tarafından kesilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı