Gündem Haberleri

  İran'dan tehdit gibi uyarı

  El Cezire
  03.01.2011 - 14:54 | Son Güncelleme:

  Fars haber ajansı, İran Devrim Muhafızları’nın Basra Körfezi’nde “Batı ülkelerine ait casus uçakları” düşürdüğünü duyurdu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, Pazar günü ajansa yaptığı açıklamada, “Batılı ülkelerin göz ardı edilmemesi gereken yetenekleri var. Özellikle uyduları ve bazı bölgelerde resim çekebilen insansız hava uçaklarına sahipler” dedi.

   

  Hacızade, casusluk görevi için kullanılan insansız hava uçaklarının ağırlıklı olarak Irak ve Afganistan’da faaliyet gösterdiğini ancak “İran sınırının ihlal edildiği” olaylar yaşadıklarını belirtti.

   

  Hacızade,”Bugüne kadar en son teknoloji ürünü birçok casus uçaklarını düşürdük. Basra Körfezi’nde ise iki tane casus uçağını düşürdük ve bu tür bir açıklamayı ilk kez yapıyoruz” dedi ancak uçakların düşürüldüğü zamanı belirtmedi. Bölgedeki tüm “düşman” tesislerinin İran füzelerinin menzilinde olduğunu belirten Hacızade, bölgedeki uçak gemilerinin bile artık bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

  ”Bir zamanlar uçak gemilerini kıyılarına yaklaştırdıkları ülkeleri tehdit edebiliyorlardı. Ancak artık bu kendilerine yönelik bir tehdide dönüştü. Düşmanlarımız tam kontrolümüz altında. Denizde yaptıkları en ufak faaliyetten haberimiz var” diyen Hacızade, ABD’ye uyarıda bulundu.

   

  İran Devrim Muhafızları, ABD’nin Tahran’a uyguladığı ekonomik yaptırımlarla gücünü kırmak istediği hedeflerin başında geliyor. Yaptırımlar, Devrim Muhafızları'nın kontrolünde olan uluslararası şirketleri ve onlarla ticaret yapan yabancı şirketleri kapsıyor.

   

  ABD’nin Bahreyn’de konuşlanmış beşinci filosu, Basra Körfezi’nden İran’ın tam karşısında yer alıyor. İran, saldırıya maruz kalması halinde Hint Okyanusu’na açılan Hürmüz Boğazı’nı bloke edeceği uyarısında bulunmuştu.

   

  İNCİRLİK DE HEDEFLER ARASINDA

  Hacızade, ülkesinin bir düşman saldırısına uğraması halinde Ortadoğu’daki Amerikan üslerine hedef alacağını açıkladı. Hacızade, isimlerini vermedi ancak, bu üsler arasında İncirlikteki ABD üssü de yer alıyor.

   

  Hacızade, nükleer programını durdurması için İran’a baskı uygulayan ABD veya İsrail’in nükleer tesislerine askeri harekat düzenlemesi halinde Ortadoğu’daki ve Hürmüz Boğazı civarındaki 32 Amerikan üssünü hedef alacaklarını bildirdi.

  DÜNYA BASININDAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı