GeriGündem İran'dan PJAK'a ağır darbe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  46
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan PJAK'a ağır darbe

İran'dan PJAK'a ağır darbe
refid:18340498 ilişkili resim dosyası

İran'ın, terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'a yönelik operasyonlarında 35 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV, Devrim Muhafızlarının İran-Irak sınırı bölgesinde PJAK'lılara karşı sürdürdüğü operasyonlarda 35 teröristin ölü ele geçirildiğini duyurdu.

 

Devrim Muhafızlarının bugünkü çatışmalarda çok sayıda teröristi de sağ ya da yaralı ele geçirdiği belirtildi.

 

PJAK'lıların, beraberinde götürebildikleri yaralıları da Irak tarafına geçirdikleri ve oradan da ambulanslarla bölgesel yönetimin denetimindeki Erbil kentine naklettikleri ifade edildi.

 

Devrim Muhafızlarının, Serdeşt kenti yükseklerindeki PJAK kampını ele geçirdikleri ve teröristlerin bölgesel yönetim sınırındaki kamplarını da vurmaya devam ettikleri kaydedildi.

 

5 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ YERLEŞTİRİLDİ

 

İran'ın PJAK'a karşı operasyonları onuncu gününe girerken, Irak sınırı bölgesine 5 bin güvenlik görevlisinin yerleştirildiği belirtildi.

 

Bölgenin teröristlerden tamamen temizlenmesi için takviye gücün yerleştirildiği ifade edildi.

 

Devrim Muhafızları ile PJAK'lılar arasında önceki günkü çatışmalarda da dört terörist ölü ele geçirilmişti.

 

Operasyonun ilk günlerinde de çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilmişti.

 

İran tarafının da çatışmalarda toplam yedi kayıp verdiği açıklanmıştı.

 

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bölgenin teröristlerden tamamen temizlenene kadar operasyonların süreceğini açıklamıştı.

 

"ALMANYA VE IRAK'LA TEMAS HALİNDEYİZ"

 

Öte yandan İran, PJAK'ın güvenlik ve istikrarı tehdit eden eylemlerine tahammül edilmeyeceği konusunda ilgili ülkelerle görüşüldüğünü bildirdi.

 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, terör örgütü PJAK'ın bazı Batılı ülkelerce himaye edilmesinin uluslararası toplum için de sakıncaları olduğunu söyledi.

 

PJAK üyelerine sığınma hakkı verilmesi ve güvenli bir ortam oluşturulmasını eleştiren Mihmanperest, “Teröristlerin doğrudan ya da dolaylı himaye edilmesi özellikle Avrupa ülkeleri ve diğer bazı ülkeler için olumsuz sonuçlar doğuracak. Bunun açık örneğini Norveç'te gördük” dedi.

 

PJAK'ın ele başının tutuklanıp yargılanması ve İran'a iadesi için Almanya'dan talepleri olduğunu kaydeden Mihmanperest, bu teröristin Almanya'da serbestçe faaliyette bulunduğunu belirtti.

 

Mihmanperest, iadenin sağlanması için Alman hükümetinin isteği doğrultusunda daha önce belgeler sunduklarını ve yeni belgelerin de yakında sunulacağını söyledi.

 

İran güçlerinin PJAK'a yönelik bir süredir sürdürdüğü operasyonlara da değinen Mihmanperest, Irak yönetiminden de bu konuda üzerine düşmesini yapmasını beklediklerini ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle