Gündem Haberleri

  İran'dan iddia: ABD'nin casus uçağını düşürdük

  Hürriyet Planet
  04.12.2011 - 16:23 | Son Güncelleme:

  İran ordusu bugün, ABD'ye ait bir insansız hava aracını vururak düşürdüklerini açıkladı. ABD’li yetkililerse, söz konusu uçağın bir haftadır kayıp olduğunu, ancak İran tarafından vurulduğuna dair hiçbir göstergenin bulunmadığını bildirdi.

  İran'ın Arapça yayın yapan El Alem devlet televizyonu bugün, ABD'ye ait RQ-170 tipi gelişmiş bir insansız hava aracının İran Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

  İsmi açıklanmayan İranlı bir askeri yetkiliden alınan bilgiye göre, casus uçağın, hava sahasına izinsiz giriş yaptığı için, İran'ın doğusunda vurulduğu bildirildi.

  Az bir hasar alarak düştüğü söylenen ABD uçağının İran silahlı güçlerinin eline geçtiği aktarıldı. Uçağın ne zaman vurulduğu hakkında bilgi verilmedi.

  BİR UÇAĞIMIZ KAYBOLMUŞTU

  ABD tarafından, İran’ın yaptığı bu açıklamaya ilişkin ilk yanıt, Afganistan’daki NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden (ISAF) geldi.

  Geçen hafta o bölgede kendilerine ait bir casus uçağın kaybolduğunu ve bir daha haber alınamadığını belirten ABD’li yetkililer, İran’ın vurduğunu iddia ettiği hava aracının, bu kayıp uçak olabileceğini belirtti.

  ISAF yetkilileri, söz konusu hava aracının kontrolünü kaybettiklerini ve bu zamandan beri nerede bulunduğuna dair araştırma yaptıklarını açıkladı.

  İsminin açıklanmasını istemeyen bir diğer yetkiliyse, İran’ın bu aracı vurduğuna dair hiçbir delil olmadığını dile getirdi.  
  RQ-170 tipi gelişmiş insansız hava aracı son teknoloji kullanılarak üretilmiş, yeni bir casus uçak olarak biliniyor. Varlığından 2009'dan beri söz ediliyor olsa da, ABD Hava Kuvvetleri tarafından 2010 yılına kadar resmen tanıtılmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı