GeriGündem İran'dan 'Esad Tahran'da' iddiasına yalanlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan 'Esad Tahran'da' iddiasına yalanlama

İran'dan 'Esad Tahran'da' iddiasına yalanlama
refid:24602779 ilişkili resim dosyası

Lübnan basını Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın İran'ın başkenti Tahran'da olduğunu iddia etti. Habere İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yalanlama gecikmedi.

Lübnan gazetesi El Nahar'ın internet sitesine konuşan İran Dışişleri Bakanlığı kaynakları, başkanlık uçağıyla İran'a giden Esad ve aile üyelerinin Humeyni Havaalanı'na indiğini söyledi.

El Nahar'a göre, beraberinde hükümetten isimleri de götüren Esad, İranlı üst düzey yetkililerle ABD'nin Suriye'ye olası bir saldırısına verilecek cevabı ele aldı.

Ancak Press TV'nin haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakçı, Esad'ın Tahran'da olduğu iddiasını yalanladı. Arakçı, söz konusu haberi "gülünç" olarak tanımladı.

TAHRAN'DAN UYARI

İran ayrıca, Suriye'ye yapılacak askeri müdahalenin tüm bölgeyi içine çekecek bir çatışmaya sebep olacağı yönünde uyarıda bulundu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arakçı, "Böyle bir saldırının sonuçları sadece Suriye'yle sınırlı kalmaz" dedi.

DHA'nın haberine göre, “Türk dostlarımızı Suriye’ye karşı girişilecek bir saldırının Siyonist rejimin çıkarlarına hizmet edeceği konusunda dikkatli olmaya çağırıyoruz” diyen İranlı sözcü, “Bütün bölge akılcı davranmalı ve krizin hazmedilemeyecek boyutlarını ulaşmasına izin vermemelidir” ifadesini kullandı.

Gelişmelerle ilgili konuşan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin "bölge için felaket" olacağını söyledi.

"KARA OPERASYONUNA GİRİŞMEZ ÇÜNKÜ..."

Suriye'ye yapılacak olası bir saldırının tüm bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit edeceğini belirten İran Savunma Bakanı Husseyin Dehkan ise ABD'nin kara operasyonuna girişeceğini sanmadığını söyledi.

Dehkan, "Irak ve Afganistan'daki saldırılardan edinilen tecrübenin ABD'yi yeni bir hata yapmaktan ve yeni bir bataklığa girmekten alıkoyacağına inanıyorum" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle