Gündem Haberleri

  İran'dan Batı'ya: Bizden uzak durun

  LONDRA (A.A)
  02.02.2006 - 12:08 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, batıya gözdağı vererek, “Bizden uzak durun, aksi takdirde aynı şekilde yanıt alırsınız” dedi.

  İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesine özel demeç veren Mutteki, batıdan gelecek bir harekete aynı sertlikte misillemede bulunmaktan kaçınmayacaklarını belirterek, ABD'yi, sürekli kriz üretmeye çalışmakla suçladı.
  ABD ya da İsrail'den gelecek “yanlış bir hareketin ciddi sonuçları” olabileceği uyarısında da bulunan Mutteki, böyle ağır bir sonuçtan kurtulmak için hala zaman ve fırsat bulunduğunu söyledi.

  Mutteki, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi halinde BM'nin İran'daki nükleer tesislere yönelik ani kontrollerine son verebileceklerini ifade eden Mutteki, “Eğer İran dosyası Güvenlik Konseyi'ne giderse BM müfettişlerine ani teftiş imkanı sağlayan ek protokol bu davranışın ilk kurbanı olacaktır” diye konuştu.
  İran'ın olası ambargolara da benzerleriyle yanıt vereceğini belirten Mutteki, herhangi bir askeri harekat girişiminin de ”pişmanlıkla” sonuçlanacağını öne sürdü.

  İsrail'e de gözdağı veren Mutteki, İran'a yönelik olası bir harekata İsrail'in de destek vermeye kalkışacağına ihtimal vermediğini söyledi.

  Mutteki, “İran olarak siyonistlerin böylesine tehlikeli bir maceraya atılmayacağını düşünüyor ve onların aslında İran'ın buna yanıtının ne denli sert olabileceğini iyi bildiklerine inanıyoruz” dedi. “Saldırırlarsa pişman olurlar” diyen Mutteki, ABD'nin Afganistan ve Irak'taki 200 bin askerlik varlığına rağmen istediklerini bölgeye empoze edemediği değerlendirmesinde bulundu.

  “Başkan Bush için ikinci başkanlık döneminde ülkesini daha sakin bir anlayışla yönetmek daha iyi olacaktır” diyen Mutteki, İngiltere ve diğer batı ülkelerini de İran'ın nükleer dosyasının BM'ye sevk edilmesi kararını, 6 Mart'ta yapılacak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu toplantısına kadar ertelemelerini istedi. Mutteki, “Avrupalı dostlarımızın önünde hala yanlış bir adımın önüne geçmeyi sağlayacak akıllıca kararı vermek için zaman var” derken, Başkan Bush'u da kendi halkına İran konusunda yalan söylemekle suçladı.

  İranlı Bakan, Filistin'de Hamas'ın kazandığı zaferin, gösterdiği direnişten ileri geldiğini de savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı