Gündem Haberleri

  İran'da tutuklanan Akif Yıldız serbest bırakıldı

  Gülay ÖZEK/VAN, (DHA)
  23.02.2011 - 14:22 | Son Güncelleme:

  VAN’ın İran sınırında bulunan Başkale İlçesi’ne bağlı Esenyamaç Köyü Yeşilbulak Mezrası’nda İran askerlerinin açtığı ateş sonucu bir kuzeni öldürülen, bir kuzeni de yaralanan ve İran askerleri tarafından yakalanıp terör örgütü PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan 24 yaşındaki Akif Yıldız, serbest bırakıldı. 70 günden bu yana Hoy’da tutuklu bulunan Yıldız, Van Valiliği ve Başkale Kaymakamlığının girişimleri sonucu serbest kalarak Türkiye’ye teslim edildi.

  Olay, 12 Aralık 2010’da İran sınırının sıfır noktasında bulunan Yeşilbulak Mezrası’nda meydana geldi. Akif Yıldız, ikisi de 19 yaşında olan kuzenleri Mehmet Keskin ve Zakir Turgut ile birlikte, sınırda otlayan koyunlarını almak üzere yola çıktı. İddialara göre, sınırı geçmemelerine rağmen İran askerleri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu Mehmet Keskin ölürken, Zakir Turgut ayağından yaralandı. Köylülerin haber alması üzerine ölen Keskin ve yaralı Turgut sınırdan alınarak mezraya getirildi. Yine yaralandığı belirtilen Akif Yıldız, İran askerleri tarafından gözaltına alınıp, PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

  İran’da yaklaşık 70 günden bu yana tutuklu bulunan Akif Yıldız için Van Valiliği ve Başkale Kaymakamlığı seferber oldu. Van Valisi Münir Karaloğlu ve Başkale Kaymakamı Bilgehan Bayar’ın Hoy yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından Yıldız’ın mahkemeye çıkarılma işlemleri hızlandırıldı. Önceki gün mahkemeye çıkan Akif Yıldız, kanıt yetersizliğinden serbest kaldı. Yıldız, İran askerleri tarafından dün Başkale İlçesi’ndeki Alev Hudut Takım Komutanlığı’nda görevli Türk askerlerine tutanak karşılığı teslim edildi. 70 günden bu yana İran’da tutuklu bulanan Yıldız, serbest kalarak ailesine kavuşmanın sevincini yaşadı.

  Van Valiliği, Yıldız’ın yasa dışı yollardan sınırı geçtiği gerekçesiyle hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı