Gündem Haberleri

  İran'da oğul Rafsancani de tutuklandı

  Hürriyet Planet
  24.09.2012 - 16:08 | Son Güncelleme:

  İran’ın eski cumhurbaşkanlarından Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızından sonra oğlu da tutuklandı.

  Sürgünde yaşadığı İngiltere'de geçirdiği üç yılın ardından dün gece İran'a dönen Mehdi Rafsancani, Dubai'den Tahran havaalanına inişinden hemen sonra savcılar tarafından sorguya çekildi.

  İran resmi haber ajansı IRNA, 2009'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra halkı sokak gösterilerine teşvik etmekle suçlanan oğul Rafsancani'nin saatlerce süren sorgunun ardından tutuklanarak Tahran'daki Evin Cezaevi'ne götürüldüğünü bildirdi. İran, 2010 yılında Mehdi Rafsancani hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

  KIZ KARDEŞİNİN YANINA GİTTİ/images/100/0x0/55ea66fef018fbb8f87d93c6

  İran'da Cumartesi günü de Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Rafsancani tutuklanarak Evin Cezaevi'ne konulmuştu. Faize Rafsancani, muhalif bir internet sitesine verdiği mülakattaki sözleri nedeniyle yargılanmıştı.

  Röportajında İran’daki insan hakları ihlâlleri ve yanlış ekonomi politikalarından söz eden Faize Rafsancani, Ocak ayında “devlet karşıtı propaganda yapmak” suçundan altı aylık hapis cezasına çarptırılmıştı.

  İran'da son dönemde siyasi gücünü tekrar kazanmaya başladığı gözlenen baba Rafsancani, Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden sonra sert muhalefetiyle dikkati çekmişti. 2009’daki “Yeşil Devrim” girişiminde de rol alan Rafsancani ve çevresi bu nedenle siyasi baskı altında.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı