Gündem Haberleri

  İran'da muhalifler Obama'nın desteğini istiyor

  Newsweek
  10.11.2009 - 08:53 | Son Güncelleme:

  Newsweek dergisinin internet sitesinde Babak Dehghanpisheh imzasıyla yayımlanan makalede İran’daki hükümet karşıtlarının başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin desteğini istedikleri ifade edildi.

  İran’da hükümet karşıtı protestocular baştan beri ABD ile aralarında mesafe koymaya uğraşıyorlardı. Başkan Barack Obama da İran seçimlerinin ardından kenara çekilmeyi yeğlemiş ve protestocuları ABD ile çok yakın göstererek davalarını zehirlemek istemediğinin işaretlerini vermişti. Dolayısıyla da demokrasi savunucuları tarafından protestocuları havaya sokacak kadar destek vermediği için eleştirilmişti.     

   

  Dehghanpisheh bugünkü tablonun Obama’yı eleştirenleri haklı çıkardığını ifade ederek, bugün İranlı protestocuların Obama’nın desteğini istediğine işaret etti.            

                

  Geçtiğimiz günlerde İran, Tahran’daki ABD Büyükelçiliğinin işgalinin 30’uncu yıldönümünü kutladı. Ancak normalde Büyük Şeytan Amerika’yı kınayan gösteriler bu yıl her zamankinden farklıydı.

                      

  Her ne kadar hükümet seçim sonrası huzursuzluk dönemi sona ermiş olmasına rağmen hala önemli olaylarda sokaklara dökülen reformcu protestocuları uyarmış olsa da on binlerce kişi yine Çarşamba günü yine sokaklardaydı. Ama bu sefer protestonun hedefi Amerika değil İran’daki rejimin ta kendisiydi.

                     

  "OBAMA, YA BİZLESİN YA ONLARLA!"

  Protestocular Haziran ayından bu yana yaptıkları gibi “Diktatöre Ölüm” diye bağırıyor ve Mahmud Ahmedinecad’ı protesto ediyordu. Ancak bu sefer diğer protestolardan farklı olarak ilk kez göstericiler “Obama, Obama! Ya bizlesin ya onlarla” şeklinde sloganlar attı. Sloganda kast edilen “onlar” Ahmedinecad ve rejimiydi.

   

  Reform yanlısı internet siteleri isyan polisi, sivil giyimli güvenlik görevlileri ve Basicilerin protestoculara sopalar ve gözyaşı gazıyla saldırdığını, pek çok göstericinin yaralandığını yazdı.

   

  Dehghanpisheh Çarşamba günkü gösterilerin haftalardır internetten duyurulduğunu hatırlatarak muhaliflerin bir ay içinde iki defa resmi hükümet eylemlerini kontrolden çıkarmak için çaba gösterdiklerini ve bunda başarılı olduklarını ifade etti.

   

  Bu arada daha küçük çaplı hükümet yanlısı gruplar ABD’nin Tahran’daki eski büyükelçilik binasında toplanarak “Amerika’ya ölüm” sloganları attı.

   

  SEÇİMLERDEN BERİ İLK DEFA

  Yazar bunun İran için önemli bir değişiklik olduğunu zira 12 Haziran’daki seçimlerden bu yana ABD ile ilgili olumlu ya da olumsuz neredeyse hiç slogan atılmadığını ifade etti. Aslında bakılırsa, 1979’daki devrimden bu yana İran’da ABD ile ilgili olumlu bir slogan hiçbir zaman atılmamıştı.

   

  Dehghanpisheh bunun sebebini anlamanın zor olmadığını ifade etti: “Hükümetin protestolara karşı ilk tepkisi yüzlerce kişiyi tutuklayıp huzursuzluk için ABD, İngiltere ve Fransa’yı suçlamaktı. Gösteri mahkemeleri ve “kadife devrim”le ilgili zorla alınan ifadeler hemen bunun ardından gelmişti. Buna karşın ne yabancı hükümetler ne de muhalifler rejimin suçlamalarına prim vermemişti.

   

  Peki neden muhalefet bugün “Ya bizle ya onlarla” sloganlarını atıyor? Yazar bu sorunun cevabının muhalefetin Obama yönetiminin aylar süren yorumsuzluğundan bıkmasında ve tartışılmakta olan nükleer anlaşmadan korkmasında yattığını savundu.

   

  OBAMA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

  Batı ile yapılan müzakereler sendeledikçe protestocular İran’ın içindeki insan hakları sorunlarının bir pazarlık maddesi haline geleceğinden endişe ediyor. Diğer bir deyişle İranlı muhalifler rejimin nükleer heveslerinin önüne geçmek için Batı’nın kendilerini satacağından korkuyor.

   

  Eğer Batı, özellikle de ABD insan hakları ihlallerini nükleer program karşılığında verilebilecek tavizler listesinde gündeme getirmeyi bırakırsa Tahran’a muhaliflerle başa çıkmak ve protesto defterini kapatmasına müsade edecek.

   

  Beyaz Saray kendi üzerine düşeni yaparak müzakerelerle ilgili dikkatle hazırlanmış bir mesaj yayımladı: “İran tercihini yapmalı. 30 yıl boyunca İran hükümetinin neye karşı olduğunu duyduk. Şimdi sorumuz İran nasıl bir gelecek istediği.” Çarşamba günü protestocular bu soruyu tersine çevirerek Obama’nın da tercihini yapmasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı